| bogdytzu a întrebat:

Ca ce doctor e mai usor sa ajungi? ma refer ce meserie e mai usoara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Facultatea de medicina se face 6 ani,si in timpul asta,tu,iti alegi o specializare.
Nu se pune problema,ce e mai usor,pentru a ajunge medic,trebuie sa iti doresti lucrul asta,sa faci dintr o mare pasiune,iar specialzarea este,,marea ta dorinta,, asa ca o concluzie.
Dintre tot ce ai facut,sigur ceva te va atrge si te va indreptata spre o specializare,dar cred ca lucrul asta, ti l formezi inca de cand dai la medicina.
Stii sigur ca vei de ex, cardiolog!
Numai bine!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca ce doctor?
Medicina este foarte întortocheată, indiferent de specializare.
Te interesează doar banii?
Pa, pa.

| DanielaMiky a răspuns:

Nu dai la medicina ca sa alegi ce este mai usor ci ceea ce te pasioneaza mai mult... ceea ce iti place de ex este posibil sa-ti placa cardiologia, neurologia, dermatologia samd. Alegi ramura care iti place si pe care o intelegi cel mai bine. Succes!

| florin08 a răspuns:

Ginecologie se stie!

| dampel a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista meserie de doctor usoara poate cea mai grea!

| username_3216 a răspuns:

...doctor,depinde in ce, daca vb de medicina:
-medic de familie...iti trebuie rezidentiat si licenta,dar nu-i asa usor cum pare,trebuie sa te descurci faraaparatura performanta,daca nu cumva esti magnat si iti faci cabinet particular si il dotezi cat te tine buzuaru
-daca pleci in stranatate nu iti trebuie nici licenta, nici rezidentiatu, stai vreo 2 ani acolo, inveti limba, mai dai cv examene si intrii si iei cel putin 2000 ewroi/luna
-in rest, cam toate specializarile sunt grele:fie ca esti anatomo patolog, chirurg ai o responsabilitate uriasa

| tinapapujik a răspuns:

Presupun ca stomatolog

| LaurentiuOH a răspuns:

Fii atent, deci eu sunt doctor GENERALIST. Pentru tine, recomand pediatru sau oftalmolog.Sunt cele mai usoare da se castiga si putin. 4-5 mil pe luna, m-ai mic decat salariu mediu pe economie care este de 6 milioane. Eu castig pe luna 13 milioane, dar fac treaba multa si grea, de dimineata de la 06:30 pana la 20:30winking