| Marck94 a întrebat:

Cum descoperi usor ce iti place? Ma refer la meserie.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Facand acele chestii.
Iti place matematica, informatica? Citeste, practica si invata.
Iti place sa desenezi? Practica, citeste, invata noi tehnici de desenat, fa diferite desene... etc.
Iti place sa canti? Ia-ti un instrument muzical, sau bate in birou laughing
Iti plac filmele in general? Incearca sa inveti cum se fac, si incearca scrii scenariul unuia, daca te tii de treaba, in viitor cuvintele acelea scrise pe niste foi, vor fii aplicate in niste cadre, cu niste actori adevarati, si posibil vor aparea pe marile ecrane.
Iti plac filmele cu efecte speciale? Incearca sa inveti sa faci si tu efecte speciale.
Pe scurt, experimentezi, inveti constant, iti dedici cea mai mare parte a timpului tau facand lucrul ala care-ti place, si exersezi astfel incat sa ajungi la un nivel foarte inalt.
Oricat de banala ar parea pasiunea ta, fa-o!
Daca te dedici si o faci din placere, asa o sa ai si bani, dar o sa fii si fericit.
Deci, indiferent de ce iti place sa faci, fa lucrul ala, daca-ti plac masinile, fa-te mecanic, daca-ti place felul in care sunt facute casele, fa-te arhitect, daca-ti place sa faci fotografii, fa-te fotograf, daca-ti place sa tunzi, fa-te frizer... daca te pasioneaza medicina, fa-te doctor.
Daca unul iti spune ca mai bine te faci avocat, inloc de sofer, ca se castiga mai multi bani, lasa-l in voia lui.
In societatea asta mereu o sa fie nevoie de oameni cu diferite abilitati, dar primul pas pe care ar fi bine sa-l faci este sa experimentezi, asa o sa-ti dai seama care iti este cu adevarat "chemarea".

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru Marck94):

N-ai pentru ce.