| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa iau pastile de la farmacie imi trebuie neaparat reteta? si nu pastile gen paracetamol, nurofen. ceva mai seriaose daca pot spune asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vrei să te "omori"?
Nici paracetamolul nu-l iei fără indicația medicului, cel puțin cel de familie. Poți face alergie, poate interacționa cu alte medicamente, din dorința de a-ți face bine îți poți face mult mai mult rău.
Din punctul meu de vedere nu ar trebui să se dea de la farmacie nici cea mai slabă pastilă fără rețetă medicală (rețetă simplă sau în dublu exemplar) și să dispară reclamele tv și radio cu medicamente.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de felul medicamentului, unele se dau la liber, altele doar pe reteta. Intreaba medicul de familie ori un farmacist si afli exact. Sanatate si numai bine!

| Meryem027 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la antibiotice si alte alea.Da, iti trebuie reteta! Dar o varianta ar fi sa te duci la medicul de familie si sa-l rogi sa-ti scrie o reteta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refeream la pastilele de inima...nu cred ca se dau fara reteta nu?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună.
Numai cu prescripție medicală. Trebuie să te vadă un cardiolog.
Pa, pa.

| robertmcs a răspuns:

Daca vrei sa iei anticonceptionale nu iti trebuie reteta.