| anonim_4396 a întrebat:

Ca să-ți iei parul (pe piept, sub brate si in alte zone) e mai bine cu crema depilatoare sau cu o mașină de tuns? Nu vreau sa spun prostii dar parcă cu crema depilatoare iti creste mai repede dupa si e si periculoasa in unele zone..cum ar fi in zona intima sau in zona anusului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bagă cu ceară.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pe orice produs scrie destinatia. Daca il folosesti in alte zone decat cele mentionate pe ambalaj, e posibil sa te trezesti cu iritatii si arsuri, mai ales de la crema.Pentru zona intima e ok un aparat de ras cu lama curata si decent ascutita, nu tocita (va da curs firelor de par crescute sub piele, care sunt super nasoale). Cele electrice nu iti vor oferi precizie daca doresti sa scapi de par de tot, depinde de model.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Hmm iti multumesc de raspuns dar chestia e ca aparatele de ras provoaca cosuri, gen cosurile alea cu capul alb/galben. asa ca nu as vrea sa folosesc aparatul de ras fix in jurul anusului, chiar nu stiu cum sa fac... si asa sunt in Italia si nu stiu daca aici sunt saloane anume pentru eliminarea parului din orice zona, ar parea ciudat sa exista dar o sa ma informez

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.Ideea e ca cele ieftine sau de unica folosinta cu lame multiple care se tocesc imediat provoaca cosuri.O lama noua nu provoaca cosuri deoarece taie curat firul de par, nu il ciunteste/rupe.Am scris mai mult pe subiect aici:

https://www.tpu.ro/......gura-lama/

| Furnicuta000 a răspuns:

Si cu crema si cu masina creste la fel de repede pentru ca parul e tuns nu e smuls cu tot cu radacina cum se intampla cand te epilezi cu ceara