| alexandra7199271 a întrebat:

Cum pot să nu mă mai irit când mă rad cu lama pe picioare? E bun aparatul cu mai multe lame sau cel cu o singură lamă?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de un singur lucru cand te razi: rasul/barbieritul pe picioare se face NUMAI de SUS in jos, ca sa nu te iriti (adica de la coapsa la genunchi sau calcai).

Nu uita sa dai cu spuna de ras pe picioare ORI clabuc de sapun, iar dupa radere sa te speli foarte bine cu apa, ca sa elimini spuma sau clabucul.

NU uita: sensul de ras este intotdeauna de SUS in jos, nu vicerversa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spume de ras si lame de calitate

| dullcat a răspuns:

Buna. Cred ca ar fi mai util sa tratezi cauza, nu simptomele.Acele bubite apar dupa ras cu lama fiindca lamele sunt tocite si firul de par este rupt, nu taiat.La nivel microscopic ar arata ca un trunchi de arbore ciopartit cu toporul, in loc sa fie taiat drept. O taietura curata nu ar provoca iritatii.

Daca folosesti bic de unica folosinta cu 3-5 lame iti recomand sa treci la altceva (mai ales ca numarul acesta mare de lame agaseaza si pielea) : la varianta clasica din metal, cu cap fix si o singura lama. Eu am tot amanat sa cumpar de frica ca nu voi sti sa-l folosesc corect si ca ma voi taia, dar regret ca nu am indraznit mai devreme.:)) Se curata si dezinfecteaza foarte usor, nu se infunda deloc cu par (indiferent de textura sau lungime) pana in masura in care sa te chinui sa-l cureti, deoarece capul are doar 3 componente care se pot desface si curata extrem de usor.

Lama se poate schimba cand doresti tu, restul este reutilizabil si nu provoaca inmultirea bacteriilor asa cum se intampla la cele de plastic, printre lamele carora niciodata nu pot curata eficient.Am iesit mult mai ieftin pe termen lung decat cu cele de unica/medie folosinta si culoarea o ador! Mai sunt mai multe variante de la acest brand dar mie nuanta de roz cupru mi-a placut: https://www.ecoptimist.ro/......roz-bambaw

Nu se mai pune problema iritatiei in prezent deoarece nu mai este nevoie sa insist cu lama de mai multe ori in acelasi loc, ci numai 1 data sau de 2 ori. Exista riscul sa te tai? Da, doar ca te prinzi usor de miscarea mainii si vor fi cel mult micro taieturi de cativa mm pana te obisnuiesti, nimic horror. Petrec si mai putin in baie sa-mi fac rutina cu aparatul asta. Pielea nu se simte deloc asa uscata sau agasata ca inainte, plus ca uneori nici nu e nevoie sa mai aplic nimic hidratant (asta tine mai mult de preferinte, in functie de cum iti stii pielea si nevoile ei).

| alexandra7199271 explică (pentru dullcat):

Am același aparat cu o singură lamă și tot mă irit ( e din plastic aparatul dar e cu o singură lamă )

| carevaescu a răspuns:

Deși aș recomanda epilarea, nu rasul, poți fi atentă la următoarele lucruri:

1. Tehnica de ras, trebuie să fie una foarte atentă. Încearcă să nu apeși lama în piele ci doar să o glisezi. Ce spune Vio că ar fi bine să te razi de sus în jos este parțială adevărat. Ideea mai precisă este să te razi în direcția firului de păr, care deși este predominant în jos, poate varia de a lungul piciorului.

2. Aparatul în sine ar trebui să fie ușor curbat, deoarece forma piciorului nu este plată. Un aparat curbat se conformează mai bine la forma acestuia și ajută cu tehnica.
Nu contează neapărat dacă are o lamă sau mai multe, dar contează unghiul incidental al lamei. Cu cât este la lama mai orizontală, cu atât mai bine.

3. Folosește o spumă de ras sau un gel de ras de calitate. De altfel este o idee bună să îți hidratezi pielea înainte. Nu știu ce produse să ți recomand sincer dar poți găsi o sumedenie de tutoriale pe YouTube.

4. După ras trebuie să îți tratezi pielea cu produse adecvate. Iarăși, găsești pe YouTube o sumedenie de tutoriale și recomandări.

5. Dacă nu ai pielea totalmente fină, ci ai și unele bubițe, coșuri sau alte denivelări, atunci trebuie pe de o parte să le tratezi și pe de alta să fii mai grijulie când dai cu lama peste ele.

6. Un pic de iritație tot vei avea, așa că după ce te ai ras și ți ai tratat pielea într un mod adecvat, las o la aer să respire și să aibă un pic de timp să se refacă.

| Miruna333 a răspuns:

Stai la inmuiat in cada
Scrub (Pielea trebuie mereu sa fie pregatita de epilat)
Lama de calitate, cu mai multe lame
Spuma de ras, niciodata pe pielea uscata
Tehnca de epilare
Epilatul se face in directia cresterii firului de par
Crema hidratanta

| Dragobeta a răspuns:

Foloseste sapunul. Da cu sapun pe picioare si cand e spuma acolo te razi. O lama e suficient.

| Xox0 a răspuns:

Foloseste spuma de ras pentru picioare