| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat ar costa o plomba dentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Diferă foarte mult preţurile.
70-90 RON.Trebuie să ţii cont şi de materiale şi aparatură, de sterilizare etc. De obicei, unde este foarte ieftin, nu pot fi şi materiale de calitate. Părerea mea este că trebuie să alegi cu grijă cui încredinţezi sănătatea dinţilor tăi.
Te pup!

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pana intr-o 100 de lei, depinde de la cabinet la cabinet

| AdiSR a răspuns:

60, 70 lei sau mai mult. Depinde clinică, doctor...

| Azµre a răspuns:

Bună!
O plombă dentară variază în funcție de cabinet și de doctor.
Poate porni de la 30 Lei și ajunge și la 100 Lei.
La un cabinet decent, simplu este undeva la 40-50 Lei.
Acum depinde, pe lângă plombă ce îți mai face, dacă e să curețe și canalul te mai costă 30 de lei, un tratament iarăși 25 lei și tot așa.

| AtateaConditii a răspuns:

Ultima data cand am fost era 4- de lei, dar la mine in oras intr-un cartier se face pe gratis la minori. Intereseaza-te daca se face la minori gratis.

| ilinca23 a răspuns:

Buna!
Depinde de gravitatea cariei, depinde de clinica, de medic. Ar putea sa coste 60-70 de lei, daca este ceva minor. In schimb, daca este cazul sa reconstruiasca un dinte/o masea poate ajunge si pana la 200-300 de lei (proprie experienta). Intereseaza-te la clinicile din orasul tau, acolo vei afla detalii.

| cypri99 a răspuns:

In jur de 100 de lei. Depinde de dentist

| Danieladaniiii a răspuns:

Deci, la minori daca vrei o plomba dinaia ca galbena sau ce culoare este, e pe gratis, dar daca vrei alba este intre 60 si 100 de lei. destul de scump. stiu din experienta. Fundaa?puppy dog eyes

| pufuletul a răspuns:

Depinde la ce cabinet te duci. In Ploiesti de exemplu pretul este intre 60 si 100 RON si depinde si de ce materiale se folosesc.

| cosmyyyyy a răspuns:

Cam inre 60-100 de lei

| Dentalmedica a răspuns:

Depinde foarte mult de profunzimea cariei. Din punct de vedere al profunzimii, cariile se clasifica in 3 categorii: superficiale, medii si profunde.
Pentru cariile superficiale este nevoie doar de un strat de material (plomba propriu-zisa).
Pentru cariile medii, sunt necesare doua straturi de materiale (plomba propriu-zisa, sub care se pune un material de obturatie de baza), iar in situatia cariilor profunde se vor aplica, de cele mai multe ori, 3 materiale suprapuse.
Astfel preturile pot varia intre 80 si 120 lei la cabinetele stomatologice mai mici, iar la nivelul clinicilor foarte mari, pretul putand ajunge si la 200 de lei.
Situatia se complica daca prin evolutia cariei a fost afectat nervul dintelui, caz in care la pretul obturatiei propriu-zise (plomba dentara) se adauga si pretul extirparii si obturarii canalului radicular (scoaterea nervului si plomba de canal). Astfel pretul tratamentului ajunge la 200 - 300 lei.