| lovegirl15 a întrebat:

Cam cat timp rezista o plomba dentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Depinde de cum a fost pusă.
În general durează şi zeci de ani dacă ştii să întreţii spălat pe dinţi normal.
Dacă nu, poate maxim 5 ani.
Deci sunt mai mulţi factori care influenţează în mod negativ o măsea plombată sau un dinte, alimentaţia săracă în calciu şi săruri minerale, vârsta etc. Dacă este prost pusă poate câdea şi după câteva zile. Dar dacă admitem că este pusă corect cu cea mai nouă tehnologie durează şi zeci de ani dacă persoana în cauză respectă toate acele indicaţii spălat regulat, apă de gură, alimentaţie etc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum a fost pusa, eu am plombe si de 10 ani si sunt ok inca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. am una de 11 ani si nu am avut probleme pana acum

| PeFuga a răspuns:

Depinde de alimentatia ta si de felul in care a fost pusa plomba respectiva. Poate sa tina si o viata intreaga, dar poate sa sara si dupa cateva zile. Singurul lucru care e cert e ca in timp isi va schimba aspectul. Se va ingalbeni si va deveni inestetica, asa ca va trebui sa mai treci pe la stomatolog din cand in cand happy

| Bibicsm a răspuns:

Pai depinde...trebuie sa stii sa o intretii, nu ca ar fi greu. E doar spalatul pe dinti si in primele zile atentie la mancare. Eu si versisorul meu ne.am spart amandoi cei 2 dinti din fata, de sus, eu am cazut pe gresie, si el s-a izbit cu fata de parchet (eu am 12 ani, el 14) asta s-a intamplat acum vreo 2 ani si el si-a pus de cateva ori plomba acolo (cam de vreo 2 ori, dar de fiecare data cand musca ceva mai tare, ex. un mar, plomba ii cadea) si acum are una definitiva de vreun an. Si eu am una la o masea inca de cand aveam 6 ani. Deci depinde de cum a fost pusa. Dar ca sa iti raspund totusi la intrebare, in medie cam 5 ani. Bafta!
P.S: la 6 ani am avut doua plombe dar din cauza ca la una materialul nu a fost folosit cum trebuie, am facut un abces sub o masea de lapte (e o umflatura care are puroi de obicei, deci ai grija! si din cauza asta, maseaua nu s-a putut misca si evident nu a cazut la timp, iar dupa disparitia abcesului mi-a crescut maseaua definitiva sub cea de lapte)

| RobertAndreiConstantin a răspuns:

Depinde ce plomba și depinde ce mănânci