| KSD a întrebat:

Cam cat ar costa un aparat dentar fix? vreau detalii(cate de bun este, etc) funda mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna! În primul rând, înainte de aplicarea unui aparat dentar, medicul ortodont face o examinare minuţioasă a poziţiei dinţilor şi a structurii mandibulei şi maxilarului. În unele situaţii, dacă dantura este prea înghesuită, poate fi nevoie de extragerea unui dinte, pentru a le face loc celor strâmbi.

Apoi, după măsurători minuţioase şi după efectuarea unor mulaje ale danturii, se fixează aparatul. Pe durata tratamentului, care poate fi cuprinsă între câteva luni şi doi ani şi jumătate, sunt necesare ajustări ale aparatului la fiecare 4-6 săptămâni.

Parat isi pune o prietena si mi-a spus ca o costa 15 milioane si acum cateva zile i'a pus in masesle niste elastice albastre pe care i le'a dat jos azi. In primele zile de la punerea aparatului nu o sa poti sa vorbesti bine si trebuie sa mananci alimente moi.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate datele le iei de la medicul ortodont, nu de la noi.
El poate pleca de la 500 ron.
Pa, pa.

| Patrisia14 a răspuns:

200 lei

| onitza1234 a răspuns (pentru Patrisia14):

Ba nu

| sematorka a răspuns (pentru Patrisia14):

So crezi tu. aparatul meu costa 12 milioane si nici nu e fix

| onitza1234 a răspuns:

Stiu eu ca imi pun in iunie mi-am scos 2 masele ca sa ii puna costa 15 milioane

| KSD explică (pentru onitza1234):

Si nu te doare cand le scoate> doamne:O

| onitza1234 a răspuns (pentru KSD):

. costa 80 de lei scoaterea maselei pe 22 mai ma duc sa o scot pe cealalta ca eu imi pun sus : prima data iti da cu spray dupa aia iti face anestezie o injectie in gingie acolo m-a durut, dupa aia cu o surubelnita mi-a impins maseaua ca nu putea sa imi bage clestele prima data Apoi mi-a bagat clestele si a scos-o dar cand a scos-o nu am simtit absolut nimic atunci cand mi-a scos-o i-am zis la doctora ca nu mi-a scos-o si am vazut maseaua pe tava. Apoi iti baga un tampon cu spirt acolo si il lasi pana diseara la 17:00 nu ai voie sa mananci 2 ore nu ai voie rece sau cald mai calai putin cand am plecat de la stomatologie am fost cu sora si mama mea si lor li s-a facut foame si eu ma uitam lung ca nu avem voie sa mananc 2 ore sper ca ti-am fost defolos sa dai funda te rog aha si eu am lipsit luni de la scoala luni asta mi-am scos-o

| onitza1234 a răspuns (pentru onitza1234):

Dai funda