| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cam in cat timp apare ciuperca in caz ca ai purtat incaltaminte cu ciuperca? Ca mi am cumparat ieri niste adidasi second hand si i am purtat azi, atunci daca a avut ciuperca persoana care a purtat prima data incaltamintea asta voi avea si eu pe maine ciuperca sau? In cat timp apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ciuperca nu se ia instantanneu, trebuie anumite conditii (pantofii infectati + picior transpirat + purtat indelungat).
Fa o solutie cu 1 lingurita plata de bicarbonat de sodiu in 1/4 litrii apa calduta, amesteca bine si inmoaie cu solutia o carpa.
Sterge bine cu carpa inmuiata interiorul pantofilor, iar peste 2-3 zile si la o saptamana repeta procedura.
De asemenea, iti stergi si picioarele cu soluutia de bicarbonat (la acelasi interval cu pantofii), dar dupa cca. 5 minute clatesti bine cu apa.
Daca ai purtat ciorapi in acei pantofi, atunci pune-le si pe ele in solutie, iar dupa o ora le poti spala.

| Simpatic a răspuns:

Ai o problema de anxietate rezulta din toate intrebarile pe care le pui
Nu este o regula sa fie avut acea persoana ciuperca!
De obicei second-handurile au reguli stricte in ceea ce priveste dezinfectarea si dezinfecteaza cu solutii avizate de Ministerul Sanatatii hainele si incaltamintele vandute!
pe viitor numai cumpara haine de la SH daca iti este teama si de "umbra ta"

| Violleta2022 a răspuns:

In cateva saptamani sau luni, depinde cat de mult porti acea incaltaminte.