| AnonymousMLG a întrebat:

Cancerul se transmite?
Daca da prin ce?
Daca nu atunci cum au fiintele cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU, cancerul nu se transmite.
Cancerul este o boala multifactoriala, el asociaza factori genetici (mutatii genetice mostenite si/sau dobandite), factori de mediu (fum de tigara, poluare, chimicale, radiatii), factori interni (obezitate, dezechilibre hormonale). In anumite tipuri de cancer sunt implicate niste virusuri care se transmit: HPV in cancerul de col uterin, de panis, de vulva, de vagin, de esofag si cavitate orala (se transmite prin contact sexual), HTLV in unele leucemii (nu se stie cum se transmite), EBV in unele limfoame (se transmite prin saliva si prin aer).
Ca un om sa faca cancer, o celula trebuie sa sufere doua mutatii. Dupa cum stii, la fiecare diviziune celulara (mitoza), ADN-ul se copiaza. La copieri repetate, pot aparea greseli (adica mutatii). Daca celula cu mutatie nu este depistata de niste politisiti celulari, ea se divide si toate urmasele ei vor pastra mutatia. Daca una din aceste celule mai sufera inca o mutatie, ea va deveni maligna si va da nastere unui cancer

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii zic ca prin gena se transmite. Eu nu cred. Eu cred ca este o slabire a imunitatii organismului.

| Drimmero a răspuns:

Din cauza stilului de viata infect pe care il poate duce un om,, alimentatia incorecta( nimic nu mai e sanatos, doar otrava pe piata), prin vicii cum ar fi fumatul si consumarea bauturilor alcoolice, prin lipsa sportului din tinerete, prin genetica,, factori sunt multi.

| CuriousStuff a răspuns:

Exista predispozitie gentica, nu se transmite insa daca parintii sau rudele unei persoane au avut cancer, acea persoana are sanse mai mari sa faca si ea acelasi tip de cancer, sau alte tipuri.

E o poveste lunga, am mai raspuns la o astfel de intrebare in trecut, poti sa cauti raspunsul pe site, daca vrei mai multe detalii.
E o combinatie de "cu ce te-ai nascut", sistemul tau imunitar, factori de mediu, alimentatie si din pacate noroc. Etiologia ("De ce" facem cancer) nu se cunoaste, insa se cunosc factorii de risc precum fumatul, factorul genetic, varsta si multe altele pe care ar trebui sa le evitam pe cat posibil pentru a avea un risc cat mai mic de a face cancer.

| Porcusorul a răspuns:

Ca sa fim clari, cancerul se produce in urma unor mutatii genetice la nivel celular. Cele mai intalnite cancere sunt din cauza obiceiurilor proaste cum ar fi fumatul sau consumul constant de alcool, lucru ce produce mutatii in celule si inmultirea lor necontrolata - tumori maligne. Mai exista si factorii de mediu cum ar fi poluarea, contactul cu substante cancerigene, alimentatie bogata in nitriti si nitrati, apoi mai sunt predispozitiile ereditare. Alte cauze intalnite destul de des sunt anumite virusuri, de exemplu HPV care produce cancere de col uterin si la organele sexuale, dar exista si noi dovezi cum ca anumite virusuri (Epstein-Barr, HIV, hepatita B/C etc) duc la cancer de creier, de stomac, de piele, leucemii, limfoame si asa mai departe. In concluzie, cancerele nu pot fi transmisibile, dar factorii care le produc, mai ales virusurile, pot fi usor transmise de la o persoana la alta.

| raduspace10 a răspuns:

Nu se transmite. Cancerul este practic boala produsa de inmultirea celulelor canceroase. Celulele canceroase sunt cele care au mutatii genetice, si nu se mai comporta normal. Mutatiile genetice sunt produse de diversi factori chimici de obicei, asadar nu se transmite.

| LawlietL886 a răspuns:

Cancerul nu se transmite decât prin gene. Așa știu din auzite. Dar el se dezvoltă prin stilul de viață al fiecărui om.

| Defalucy a răspuns:

Nu se transmite.

Oamenii fac cancer in urma almentatiei, stilului de viata sau... al ghinionului. sad

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Cancerul nu se poate transmite la persoana la persoana ca si raceala de exemplu. Cancerul se poate transmite doar genetic, din familie. Motivul trebuie explicat intr-un mod profesionist, eu nu am aceasta cultura generala pentru a explica din propria mea gandire asa ca iti las un link din care poti citi, bineinteles sunt mii si mii de motive diferite pentru aparitia cancerului, dar cat sa-ti faci o idee generala citeste de aici: http://onlinesubtitrat.com/serial/108395-keeping-up-with-the-kardashians

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreea87978787):

Adevarul e ca unul dintre miile de motive care duc la aparitia cancerului sunt si emisiunile si persoanele de genul celor din linkul tau.

| Andreea87978787 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Acelea sunt explicatii avizate de doctori, deci noi nu putem spune ceva mai presus de cineva care este in domeniu. Doar daca esti vreun geniu in devenire.

| Andreea87978787 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mda. Acum am observat de fapt ce link ti-am lasat. Greseala mea, era pentru altceva acel link. Acesta era acela pe care voiam sa-l las: http://www.hifu.ro/....../index.php

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreea87978787):

Te iertam de data asta. laughing

| Andreea87978787 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am realizat prea tarziu. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata! laughing

| naviju a răspuns:

Toata lumea se naste cu bacteria cancer in corp. Dar din cauza sistemului nostru imunitar, creste si se imprastie in tot corpul. Depinde de gena si de corpul nostru Asa mi-a spus un doctor specialist