| SaveTheNature a întrebat:

Cand cineva moare in ruma unui Atac de cord, sau Infarct miocardic, ii aud pe multi spunand replici de genul:
-Nu avea nimic, era foarte sanatos, avea o viata sanatoasa etc.
Adica e posibil sa faci atac cerebral sau atac de cord fara sa:
-faci abuz de alcool fumat si grasimi?
-fara sa ai colseterol marit, hipertensiune sau diabet?
Daca totusi se poate -atunci care ar fi explicatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate fi o malformatie a inimii
poate fi o slabiciune a inimii
se pot forma cheaguri de sange

sunt mai multe explicatii medicale dar nu intru in detalii ca nu ma pricep

| stlucian a răspuns:

Explicatia e simpla.Traiesti cate zile ai nici una in plus.Asaca nu le irosi.

P.S. Vorba lui tata, Dumnezeu sa-l odihneasca, ca a murit in somn :moartea nu vine cu ceterasi.Si eu as adauga "uneori".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt multe cauze care determina asta,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Infarct_miocardic
Te pup!

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Fostul Iubit al sorei mele era foarte activ, manca sanatos, facea miscare, era plin de bani, dar umbla pe jos, desi a terminat la medicina era impotriva medicamentelor din farmacii, era intr-o forma fizica mai buna ca multi purandei din ziua de azi si a facut infarct. Toata lumea a fost in soc, totul era bine pana intr-o dimineata cand am primit vestea. Cel mai grozav om pe care l-am cunoscut.
Nu stiu care a fost de fapt starea lui de sanatate, dar in exterior parea ca e mai mult decat bine.

Si ma mir cum taicameu (imi pare rau sa zic asta), fumator de 20 de ani, mananca total aiurea, foloseste medicamente, consuma alcool des, nu face miscare... cica e "sanatos".Asa i-au iesit analizele

| SaveTheNature explică (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Tocmai asta vreau sa zic.Lumea judeca starea sanatate a unei persoane dupa aspectul fizic. Si in fine sunt multe persoane care obisnuiesc sa mascheze problemele lor de sanatate.

| SmoKeD a răspuns:

Depinde si de varsta. Am vazut la televizor un documentar despre un batran care avea probleme cu inima. El era sanatos tun alerga in fiecare zi, manca numai legume, fructe, sucuri de fructe dar nu stia de ce are probleme. La final s-a constatat ca el consumand doar fructe si legume organismul nu are de unde sa isi ia toate proteinele, mineralele necesare.

| megasmecher a răspuns:

Pai depinde si de varsta, daca e atran poate muri pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa se intaple. Funda?

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru megasmecher):

Dumnezeu? Sa fim seriosi. Asta-i raspunsul tau?