| alexcobzaru a întrebat:

Cand iti scoti o masea permanenta taie gingia sau cum se face? ca vreau sa stiu la ce sa ma astept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnielaIoana a răspuns:

Stai linistit ca nu-ti va taia gingia.Medicul va incerca sa-si faca loc cu instrumentele pentru a putea s-o apuce cum trebuie.Dar nu vei simti nimic pentru ca inainte sa ti-o scoata iti va face anestezie. Daca iti este teama de anestezie poti ruga medicul sa-ti dea cu spray cu Lidocaina.Se simte sum medicul lucreaza(o presiune pe locul respectiv)dar nu te doare.Multa sanatate!

1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Daca este cazul medicul dentist, inainte de extractie, va efectua o radiografie pentru a decide daca este nevoie de interventie chirurgicala.Se face o anestezie locala, se foloseste un anestezic cu efect local pentru a amorti zona extractiei.Se face extractia cu un cleste dentar dupa care medicul dentist iti va da sa musti usor pe o bucata de tifon uscat, steril, 30-40 de min.pentru a reduce hemoragia pana la oprirea completa.Pentru durere se recomanda un calmant. Daca fumezi nu ai voie 24 de ore.