| Vladut123456 a întrebat:

Este dureros atunci cand iti scoti o masea permanenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Mi-am scos eu proaspat acum o saptamana. Daca doctorul are experienta, nu doare nici dupa ce trece efectul anesteziei. Mie mi-a facut PRF. Cauta un doctor care face asa ceva, documenteaza-te. Practic, iti umple golul cu o membrana creata in centrifuga din propriul tau sange. Iti ia inainte sange, il baga in centriguga, desparte straturile, ti-o coase acolo. Nu simti nimic, simti doar cand iti ia sange. Avantaj: nu intra mancare in gaura, nu intra microbi virusi bcterii, adica risc extrem de scazut de infectie. Verifica la un endodont cu microscop daca chiar trebuie scoasa. eu am avut surprize. Cine nu are aparatura in laborator, recomanda scoaterea maselei. (Platelet Rich Fibrin= trombocite bogate în fibrina) Pe de alta parte, am dat 900 ron cu totul, ca sa am masea naturala, si nu gol lipsa.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu simți durere fiind sub efectul anesteziei.

| Raducons a răspuns:

Daca face anestezie nu simti decat ca se rupe ceva

| AnNéVidoff a răspuns:

Daca o masea permanenta ajunge sa cada de capul ei (carii in mod special) e posibil sa doara.
Nu o sa te tavalesti pe jos decat daca e o infectie si ajunge la nerv. (Daca urca la cap, ai pus-o)
Daca mergi la medic nu o sa te doara nimic. Acum tine si de mana medicului, ca daca mergi la vraciul satului nu e la fel ca la privat.
In general doare daca nu o face cineva cu mana usoara si cu experienta.

| laeimbrea a răspuns:

O sa simti putin cum o scoate dar nu o să te doară.

| AnitaDugan a răspuns:

O durere exista, dar cu anestezicile din ziua de azi, nu este o durere insuportabila happy succes