| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai rapida si sigura cale de a scapa de diaree? Nu vreau nimic medicamentos, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ceai de menta, paine prajita (aproape arsa), orez. Totusi, treuie sa vezi care e cauza. Intotdeauna este o cauza pentru diaree:
1) poate sa fie o crestere a traznitului intestinal ca urmare a stresului. Atunci nu e chiar diaree, deoarece apar doar 1-2 scaune moi/apoase pe zi. Dar daca stresul e mare si de durata, atunci poate sa fie diaree puternica cu 4-5 scaune pe zi apoase.
2) o infectie in colon: cel mai frecvent, trebuie sa iei un antibiotic, ca altfel nu o sa iti treaca prea repede.
3) o boala mai grava, si atunci nu o sa iti treaca nici macar cu medicamente.

@dienutzaaa: Cred ca asta e cel mai tampit sfat pe care l-am auzit.
1) sinuciderea nu e niciodata o solutie
2) in momentul in care mori, toate sfincterele se deschid, asa ca orice om cand moare "se caca pe el" (ca sa citez din clasici). Daca asta e ceva scarbos in mod normal, iti dai seama cum ar fi cand acel om are diaree? Tu asa ai vrea sa fi tinuta minte?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@power: Un pumn de orez crud se va umfla atat de tare incat va da niste dureri abdominale ingorzitoare. Si am auzit de cazuri in care au murit oameni din cauza asta.
Daca iei un pumn de orez crud, risti sa se umfle atat de tare incat sa produca leziuni la nivelul tractului digestiv. Daca iei un pumn de orez fiert, atunci sigur va ajunge unde trebuie si va avea efectul asteptat. Orezul crud o sa se umfle in stomac, si nu va ajunge in colon intreg ca sa absoarba apa in surplus.

| eni a răspuns:

De si e medicament dar impotriva diareei poti lua IMODIUM. Daca nu vrei medicamentos cas, banane...si probabil mai sunt si alteproduse dar nu le stiu.

| nellyneliana a răspuns:

Bei ceai de menta fara zahar...

| p0wer a răspuns:

Un pumn de orezhappy

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Diareea o combati repede cu ceai de menta: http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta