| cretzufinish a întrebat:

Care e cel mai bun ceai impotriva racelii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Giuly_3112 a răspuns:

Cazurile de gripa si de infectii acute ale cailor respiratorii au crescut in ultima perioada. Daca vreti sa fiti feriti de bolile de sezon, nu trebuie neaparat sa luati medicamente 'cu pumnul'. Ar fi bine sa profitati de ajutoarele din farmacia verde!

Una dintre armele secrete este ceaiul de maghiran, care are un puternic efect antibacterian, stimuleaza eliberarea toxinelor si elibereaza sinusurile. Se pun cateva lingurite de pulbere de maghiran la o cana de apa clocotita si se lasa la infuzat 5 minute.

Si ceaiul de macese ajuta la imbunatatirea rapida a stari organismului, datorita continutului mare de vitamina C. Cum sa completezi tratamentul cu plante si ce alte ceaiuri te scapa de neplacuta raceala, citeste doar in numarul care apare maine pe piata al revistei 'Click! pentru femei!'.

Mod de preparare:

Pentru decoctul de macese se foloseste o lingurita de fructe la o cana cu 200 ml de apa. Ele se pun in apa cand da in clocot si se fierb numai 5-10 mi-nute, pentru a nu se pierde prea mult din vitamina C.

5 răspunsuri:
| Mefisto23 a răspuns:

Pune si niste scortisoara la ceaiurile recomandate de Nicu si Zulywinking

| smaranta a răspuns:

La fel de bun este si ceaiul de soc cu lamaie si miere!

| zuly a răspuns:

Pai orice ceai. Cu lamaie si cu miere. Si sa-l bei fierbinte. Si mult- e important sa consumam multe lichide cand suntem raciti. Sa te faci bine cat mai repede!

| Giuly_3112 a răspuns:

Ceaiul de macese face minuni impotriva racelii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e un ceai dar e eficace... grog (apa fierbinte + rom + miere + lamaie). Ramai in pat, transpiri... Domol cu romul... happy