| MaeRiAh a întrebat:

Care e diferenta dintre rujeola si rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E aceeasi boala numai ca se pronunta diferit cuvintele.

| intensivemania a răspuns:

Rujeola este produsă de un paramixovirus. Rujeola (ca și varicela) este extrem de contagioasă și se răspîndește în principal prin mici picături eliberate din nasul, gîtul și gura unei persoane aflate în stadiul prodromal sau eruptiv precoce al bolii sau prin nucleii de picături transmiși aerian. Rujeola tipică începe după o perioadă de incubație de 7-14 zile cu febră prodromală, rinoree, tuse chinuitoare și conjunctivită. Petele (semnul) Koplik patognomonice apar după 2 pînă la 4 zile, de obicei pe mucoasa bucală în dreptul molarilor superiori 1 și 2. Rash-ul caracteristic apare la 3-5 zile de la debutul simptomelorSuprainfecțiile bacteriene se produc frecvent (consecutiv implicării tipice a tractului respirator în timpul rujeolei), ducînd la pneumonie, otită medie și alte infecții supurative.

Boala eruptiva contagioasa provocata de un virus cu A.R.N. din genul Rubivirusurilor (familia Togaviridae), afectand mai ales copiii si adolescentii. Rubeola face ravagii in mod cvasipermanent iarna si primavara.

Rubeola - ii se mai spune si pojar german.
Rujeola - pojar sau pojarul de 9 zile.

Sper ca ti-a fost de folos

| flamboyant a răspuns:

Una e cu j alta e cu b big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rubeola este acelasi lucru cu rujeola sau pojarul = o boala infectioasa contagioasa caracterizata prin niste eruptii(bubite) la nivelul pielii provocata de un virus numit virus rujeolic.
Se intalneste adesea in perioada copilariei. Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| alexandra1000 a răspuns:

Rujeola(pojarul) este mai grava de cat rubeola (pojarelul) din cauza complicatiilor pe care le poate cauza...in schimb rubeola este periculoasa pentru gravide

| alexandra1000 a răspuns:

Rubeola(pajarul) este mai grav decat rujeola(pojarelul) deoarece provoaca mai maulte complicatii...dar in schimb rujeola este periculoasa la gravide. Sper ca te-a ajutat sa intelefi...raspunsul meu! happywinking

| alexandra1000 a răspuns:

Rubeola(pojarul) este mai grav decat rujeola(pojarelul) deoarece provoaca mai multe complicatii ...in schimb rujeola este periculoasa la gravide!happy Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.