| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre rubeola si rujeola? [Dau funda]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Here4u a răspuns:

Rujeola= Pojar
Rubeola= Varsat-de-vant

Rujeola dureaza 9 zile sau 2 saptamani, dar sa nu te scarpini daca de mananca ca iti vor ramane semne.

Rubeola dureaza 3 zile, si nici la aceasta sa nu te scarpini, nu ca-ti raman semne, dar te va durea cand se va termina.

P.S- SA NU IESI AFARA!

5 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Prosti ...Rubeola nu este varsat de vant, varsatul de vant este Varicela...
Rubeola = pojarel ( se numeste asa deoarece seamana foarte mult cu pojarul dar se manifesta mai usor )
Rujeola = Pojar
Varsat de vant = Varicela
P.S = nu asculta chiar tot ce se scrie pe aici!

| zdrangoi a răspuns:

E acelasi lucru :
RUJEOLA (Pojar; morbilli; rujeola de 9 zile; measles sau rubeola dupa terminologia anglosaxona veche; NB Rubeola in limba romana se traduce in engleza Rubella sau german measles)

| Anne006 a răspuns:

Rubeola dureaza 3 zile ( de la data aparitiei bubelor ) si se manifesta prin umflarea ganglionilor, dureri in gat.
Poate aparea si o mica raceala inainte.
Rujeola este un fel de pojar dureaza 9 zile. Medicul de familie mi-a zis ca nu se poate face deoarece normla toti bebelusii ar trebui sa fie vaccinati impotriva ei

| a2dr33ad33a a răspuns:

E cam aceeasi boalahee hee) acelasi virusi amandoua se manifesta prin bubitehee hee:* trebuie sa stai in casa in caz ca ai 1 saptamana max 2 pentru oricare rujeola sau rubeolahee hee:* bafta am si eu (rubeola)laughing
hee hee nu e asa rauhee hee

| ramona57 a răspuns:

Rubeola se manifesta mai intai prin stari de somnolenta febra oboseala si se umfla ganglionii... apoi apar timp de 3 zile niste pete cam pe tot corpul care nu erup.In schimb la rujeola tusesti ai ochii imflamati, febra, greata si petele tin cam 5-7 zile si acele pete erup timp de 3 zile.iti apar si in gura apar pete albe