| BlackNights a întrebat:

Care e mai buna pentru tenul acneic:crema de gabenele(simpla) sau crema de galbenele cu propolis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

-Crema cu galbenele si propolis este un produs 100% natural care contine extract de flori de Galbenele (Calendulae flores), propolis, inglobate intr-o baza de crema alcatuita din : ceara de albine, ulei de masline, vaselina.

-Actiuni si recomandari:
-Are actiune calmanta, cicatrizanta, emolienta, antiinflamatoare, antimicrobiana, analgezica, keratolica, activeaza circulatia sanguina.

-Reda tonicitatea pielii

-Stimuleaza capacitatea epitelizanta a tesutului lezat, grabeste procesul de vindecare a ranilor si limiteaza extinderea cicatricelor.

-In cazul ranilor infectate si necrozate, blocheaza activitatea agentilor infectiosi.

-Are actiune antiedematoasa si un deosebit potential dermato-regenerator.

-Se recomanda ca adjuvant in:
- eczeme, eriteme, arsuri, degeraturi, negi, hemoroizi, acnee, candidoze, furunculoze, vaginite, ulcere, intepaturi de insecte, plagi greu vindecabile, plagi postoperatorii, leucoree, reumatism articular.

-Mod de folosire:
-EXTERN:
-Se aplica odata pe zi, preferabil seara, in strat subtire, pe zona afectata spalata in prealabil cu apa si sapun, masandu-se usor pana la absortia totala.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

A doua varianta.

| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,

Nici una dintre cremele amintite nu este recomandata pentru tenul acneic. Sunt grase si accentueaza acneea. Va recomand urmatorul articol: http://www.tpu.ro/mesaj-utilizator/a5130482/

Ar fi bine sa ajungeti la un medic dermatolog pentru va recomanda o gama de produse adecvata tenului dvs.
Multa sanatate!

| Hirako a răspuns:

Niciuna, foloseste Zineryt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu propolis, clar! si daca te intereseaza, gasesti pe www.efrumuseti.blogspot.com sapunuri naturale pentru tenul acneic.

| CristinaDumitru a răspuns:

Cu propolis propolisu e bun in toate crede-ma si medicamente mai multe sunt cu propolis eu te sfatuiesc sa iei asa pentru ca eu am o matusa la fel cu acnee si l-a luat o crema nu stiu cu ce dar era sigur cu propolis si in 3 saptamani incetul cu incetul a inceput sai dispara. fundita?