| Etro a întrebat:

Care este mai periculoasă, hepatita A sau hepatita B? Dupa ce nu mai este activa rămâne în corp din câte am înțeles. Dar cum se transmit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Există 5 tipuri de virusuri hepatice: de tip A, B, C, D sau E, fiecare dintre acestea fiind capabile să provoace efecte pe termen scurt și infecții acute. Cele mai grave sunt de tip B, C şi D. Cu peste 600.000 de persoane afectate, România se situează pe locul al II-lea în Europa și pe locul al IV-lea în lumeîn ceea ce privește incidența hepatitei C, afecțiune cu un impact grav asupra stării de sănătate pe termen mediu și lung a pacientului.

Pentru mai multe detalii, poți accesa: http://www.sfatulmedicului.ro/......si-c_12157

| anonim_4396 a răspuns (pentru iChristiaN47):

Cand am fost eu in spital am auzit doar de primele, 3, aveam A si vreo 7 ani. Colega mea de camera avea B. Ei ii faceau injectii, mie nu, mai tarziu ma mutase intr-o camera cu mai multe persoane. Si mi s-a spus ca C ar fi cea mai periculoasa si ca cineva murise de la aceea. Si am un fel de probleme cu exercitiile fizice, obosesc repede, am continuat sa fac analize dupa ce am iesit din spital, acum nu stiu daca o fi din cauza la acea boala, ca am inteles ca ar ramane "semne" si dupa ce "se vindeca". Dar bine nu am ajuns eu la un doctor priceput, fiind copil, parintii mei nu stiau ce sa se faca cu mine. Iar eu nu stiam ce sa ma fac in asemenea situatie. Am avut 7 ani, am stat singura in spital toata iarna. Mama nu venea sa ma viziteze, si da imi faceau lucruri urate acolo. Un baiat ma ameninta cu cutitul si bunica lui ma certa pe mine, o femeie imi lua cariocile sa-si picteze pe haine pe corp, era o fetita de 10 ani internata cu mama ei (venise dupa mine si plecase inaintea mea), eu aveam 7.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa nu omit, ca e important, am fost la doctor de familie, si mi-a dat un "tratament" care imi facea mai rau, si apoi m-a internat in spital. Oribila doctor si am de zis asta, ca am inteles apoi ca e "mai buna" cica, ca are salariu mai mare si progrm mai scurt, in unele zile este dimineata si altele este dupa amiaza (aceeasi saptamana, in fiecare zi schimba programul, are weekend liber) Si nu vine, intarzie cu orele, si sta cu "pacientii" de vorba cate o jumatate de ora minim, sta la barfe, are 2 asistente, si mama da vorbea ca altii nu-s ca ea, a vrut sa ma mute la alta doctor, dar nu s-a putut pentru ca trebuia sa "traga la xerox" ceva si nu avea xerox acolo. De obicei lumea pleaca, nu se ocupa de ei, nu rvea sa stea peste program si intarzie cu orele. Si sunt lucruri care nu vreau sa le scriu aici public, imi este rusine, imi dadea "tratamente" care imi faceau mai rau, si nu-mi faceau bine. Am avut multe probleme de sanatate fiind copil, si doctor se comporta asa. Nu discutam orice la doctor, decat daca era o problema grava, de obicei parintii aveau tot felul de "idei" despre starea mea de sanatate si cum eram eu. Odata ma sprijinisem in mana cand stateam pe scaun, am facut mult timp asta, am fost lovita la membre de un violator inalt (avea oase tari in comparatie cu mine). Dar bine nu am dat atentie pe moment, mai tarziu realizam prin ce oroare treceam. Deci doar cu mana atunci am fost la doctor si ne-a trimis udneva la "particular" dupa cum am inteles si mama a platit o suma mare de bani pentru a imi face radiografie la mana, si a zis ca n-am nimic (ca nu era osul rupt). Motivul cu care am ajuns la doctor a fost pentru ca "am stat pe mana". Aveam obiceiul sa evit gandul, nu ma gandeam la ceea ce ma speria, si din cauza asta nu am observat problemele de sanatate care le aveam, nu am observat cat de grav era, dar nici nu aveam ce sa fac. (si este doctor.a, imi editeaza)

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Probleme au fost și la mine când au aflat părinții ca am hepatita B. Norocul tău că ai avut A macar nici un baiat/fata nu se va teme de o relație cu tine. Dar eu sincer aș vrea să scap de boala asta cu totuși că nu se poate crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru Etro):

Ce scrii, uneori e amuzant cum nu stii ce problema imensa am si vorbesti despre asta. N-am avut niciodata o relatie, singurii baieti care se apropie de mine, ii intereseaza numai xx, de toate varstele (copii, batrani etc. chiar si fete se dau la mine, trag de mine)se baga in seama cu mine sa vrea asta, unii ma obliga stand in treburile mele, se roaga de mine insista nu vor sa ma lase in pace, imi arata alte fete, vor bani, si ma paraseste cica le era lor rusine cu mine, cand ei ma obligau, profitau. Si chiar nu stiu ce s-a intamplat cu boala aia, nu am avut posibilitatea la informatie sa stiu ce se intampla, viata mea e asa sa ma arunce sa ma oblige sa faca cate unii ce vor din mine, iar eu nu am dreptu nici macar sa stiu ce se intampla. Mie imi ramane doar sa plang ca a intrat cate unu in treburile mele sa imi distruga viata asa. Nu stiu ce e boala asta, ce e viata, ce e toata nebunia asta in care trebuie sa sufar eu. Ce baieti mi-au placut, s-au comportat oribil cu mine, puneau alte fete sa "se ocupe de mine". (in sensu de a ma hartui xual si a ma bate, ameninta, controla, fura de la mine, face urat in treburile mele). Nu stiu ce e asta, nu stiu de ce se comporta asa. Eu sunt o persoana linistita imi place, ma dedic, muncesc pe rupte, invat, am rabdare, accept, inteleg, stau deoparte cand nu-s acceptata, fug cand se ia de mine. Se joaca trec prin cosmar, nu stiu care e problema la toata lumea, ce ar trebui sa insemne cum sa numesc nebunia asta ce o fi asta.

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău pentru tine, dar nu ai măcar un prieten care să te susțină?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Etro):

Ce prieteni sa am eu, am dusmani care ma asteapta sa misc ca sa ma darame.

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Foarte nașpa. Eu am o singura prietena care nu prea vb cu mine si uneori am impresia că s-a saturat de mine.