| Ada477 a întrebat:

Care sunt primele semne ale depresiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O definitie pe scurt, nu exista, insa incerc cu cuvintele mele sa iti explic:
- depresie se poate caracteriza ca fiind acea stare psihica predominanta prin care ceea ce iti placea sa faci inainte, acum nu mai gasesti nicio placere in a face acele lucruri. de la lucruri marunte cum ar fi vizionarea unui film pana la chestii ce tin de igiena de exemplu, multi depresivi in episoadele depresive nu se mai spala pe corp, nu isi mai fac dus cu zilele sau cu saptamanile.
Deci tot pe scurt depresia iti taie orice chef de viata, de a te bucura de ceva. De aceea persoanele depresive sunt retrase si melancolice si au ganduri suicidale.

| MihaelaDart a răspuns:

Fiecare persoana este diferita, nu toate simptomele sunt la fel.
Personal, nu ma mai concentram bine, uitam des, nu mai aveam chef de nimic, plangeam din orice, ganduri la cele mai necurate de ati lua viata, insomnie, nervozitate, cresterea in greutate, nu ma mai puteam exprima corect, sa vorbesc coerent, energie zero.

Constientizam ca nu sunt bine si cu ajutorul sotului si multa ambitie, am reusit sa trec peste. M-am vindecat singura, fara sa ajung la psihiatru ori psihoterapie, chiar daca as fi dorit.

Depresia am "castigat-o" din cauza unor sefi diferiti in ani diferiti de la locul de munca, ei m-au adus in starea respectiva, jignindu-ma zi de zi... Poveste lunga...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Tristetea continua.

| Lioana a răspuns:

Nu mai ai chef de nimic si iti vine sa stai in pat toată ziua.

| Legion7X a răspuns:

Monotonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de chef de viata.
Lenea.
Nu trebuie neaparat sa plangi non stop ca sa ai depresie.
Dezinteresul pentru persoana proprie, pentru alte activitati etc.
Apatia.
Si lista poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apatie, iritabilitate, indiferență afectivă.

| TheStrategist a răspuns:

Tristețe pe o perioadă îndelungată de timp. Dormi mai mult sau mai puțin decât trebuie, nu mai ai poftă de mâncare, nu mai ai chef să faci activitățile pe care în mod normal le făceai cu plăcere, vezi totul negativ.

| Archangells a răspuns:

Depresia este o boala spirituala. Recent am citit o carte ortodoxa pe tema asta in care reiesea din studii ca persoanele care merg des la Biserica Ortodoxa la Liturghie, se Spovedesc si Impartasesc des, se roaga si au o apropiere de Dumnezeu, au sanse foarte mici de a face depresie. Apoi ajuta mediul familial, discutiile cu un prieten si cu psiholog/psihiatru care pot prescrie medicamente ca serotonina sau antipsihotice. Parerea mea e sa te apropii de Dumnezeu prin rugaciune, mers la biserica si participarea la Sfintele Taine ca Spovedani care iti iarta pacatele daca iti pare rau de ele, iti usureaza sufletul, Impartasania, Maslul, bea Agheazma mica pe nemancate, Mare cand postesti. Fa sport pentru oxigenarea trupului deoarece cresc nivelurile de serotonina, socializare cu prieteni pozitivi, grup de rugaciune, ajutarea celorlalti iti eleveaza psihicul, milostenia. Doamne ajuta!

| andreeapop839299 a răspuns:

Izolarea faţa de persoanele dragi, și de toata lumea.
Dormitul mult
Pierderea interesului pentru activitati care inainte iti faceau placere
Ti se pare greu sa faci dus sau sa te speli pe dinti
Dacă crezi ca ai putea sa ai, nu sta asa. Cere ajutor
Depresia este foarte comuna din pacate in ultima vreme.

| Adelin435 a răspuns:

Iti faci cont pe TPU.

| Lukasssz a răspuns (pentru Adelin435):

Bine punctat laughing