| traficanta a întrebat:

Poti sa fii anemic, chiar daca ai o alimentatie buna si diversificata, dar desii ai simptomele respective `anemiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, poti. Dar si alte afectiuni pot da simptome ca ale anemiei. Cel mai bine consulta-ti medicul de familie si fa-ti cateva analize de sange, ca hemoleucograma, din care se vede imediat daca este vorba de anemie.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da. Poti, de exemplu, sa pierzi sange sau sa ai o boala care distruge hematiile.

| tyana a răspuns:

Poti fi anemic chiar daca te hranesti corespunzator atunci cand exista probleme de absortie la nivel intestinal sau alte afectiuni ale organismului.Anemiile sunt de mai multe feluri de aceea e important intai sa iti faci analizele(daca nu cumva le-ai facut deja)apoi medicul sa decida cauza care a provocat anemia, tipul anemiei si tratamentul.

mira
| mira a răspuns:

Sigur ca se poate. Ce spun analizele tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista anemii care se transmit genetic, asa ca poti manca oricat de bine, daca parintii ti-au transmis gene defecte tu suporti consecintele.