| mariaaa a întrebat:

Cariile se pot trata... fara sa merg la doctor? Deoarece mie foarte frica cred ca cel mai frica mie de dentist cryingcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun ca nu, cati ani ai? eu am avut 5 carii in gura si pe toate le-am facut, intr-adevar doare putin cand iti da cu freza dar dupa aceea gata aduna-ti curajul si du-te la stomatolog!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu se pot trata,caria evolueaza in timp, ataca nervul, faci pulpita si se merge pana la pierderea dintelui.Eu zic sa alegi intre o durere suportabila si una groaznica care duce si la pierderea dintelui.Mergi urgent la medic!

| emy a răspuns:

Imi pare rau, dar trebuie sa mergi la medic.Nu incerca altele, nu intotdeauna ajuta. Oamenii reactioneaza diferit.Cel mai bine este sa mergi la doctor.Stai linistita ca nu doare, e doar putin jenant.Dar nu dureros.Multa bafta si mult curaj! Capul sus! Va fi ok.

| ELLSSA a răspuns:

De ce ai frica de dentist? In ziua de azi e placut sa mergi, deoarece sunt tratamente speciale care aplicandu-le nu mai simti durere.
Ele pot fi tratate numai la stomatolog si te sfatuiesc sa mergi in curand.Doar nu vrei sa iti atace si ceilalti dinti?

| RalucaFiore a răspuns:

laughing da da.trec singure.cu zeama de cleste. laughing)serios vorbind la dentist cu tine.succes!

| Roshketz a răspuns:

Pentru binele tau, ar fi bine sa te duci cat poti de repede la dentist! Nu are de ce sa iti fie frica, chiar daca o sa te doara putin. Gandeste-te intotdeauna ca mai devreme e mai bine decat mai tarziu. + ca durerea infernala provocata de carii nici nu se compara cu durerea la dentisthee hee

| Anonim_4998 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctor trebuie sa-ti invingi frica si sa apelezi la un stomatolog.In final tot ai sa ajungi acolo.

| blonda_6663 a răspuns:

Din pacate nu se pot trata altfel. o sa se faca gaura si mai mare in dinte. dar se face anestezie daca vrei. pana te duci, macar spala-te pe dinti dimineata si seara ca sa le mai tii in loc. unele carii, mai ales de pe premolari, se adancesc foarte repede.

| Jenny23 a răspuns:

Imi pare rau dar nu te poti duce decat la dentist. Si nu ai de ce sa-ti fie frica la dentist pentru ca nu simti nimic

| Ionutz13 a răspuns:

Da cu blendamed all in 1 este cel mai bun si eu am folosit si am scapat de ele fara sa merg la dentist happy. Fundita te rog?thinking

| Arsenic a răspuns:

Nu se pot trata fara sa mergi la dentist din pacate, dar nu trebuie sa iti fie frica. Doar gandeste-te ca dupa ce ti-a terminat de facut ce trebuia nu o sa mai vii decat pentru un control. Si plus ca nu doare ^^.