| Anda3008 a întrebat:

Bună TPU!
Am o mică problemă. Mâine mă duc la dentist și am puține emoții (nu o pot numi frică pentru că nu îmi e frică) deoarece nu am mai fost de ceva timp și voiam să vă întreb dacă doare detartrajul și atunci când îți curăță cariile.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Detartraju nu doare de loc. "Curățarea" cariilor e altă poveste. Poate să doară, depinde de profunzimea lor cât de mult

| Anda3008 explică (pentru sierra1):

Am 3 carii destul de micuțe (mi-a spus dentista de la cabinetul liceului)

| sierra1 a răspuns:

Cariile nu (numai) se curăță cum zici - se obturează

| SkyPilot a răspuns:

E neplacut, dar nu doare.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai un dentist decent care foloseste anestezie nu vei simti decat cateva piscaturi cand iti face anestezia dupa o sa fie mai deranjant sa stai cu lumina aia in ochi. Detartrajul e enervant nu dureros si e posibil sa iti ramana dintii putin sensibili 1-2 zile dupa.

| Anda3008 explică (pentru RoCkKiD):

Cum adică anestezie? Eu știu că la carii nu se face așa ceva, doar dacă trebuie extracție

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anda3008):

Un dentis ok face anestezie la orice lucrare care poate provoca o durere insuportabila. La detartraj nu trebuie ca e doar deranjant dar la carii cand se incalzeste dintele simti durerea pana in creier.

| Anda3008 explică (pentru RoCkKiD):

Chiar te contrazic, nu mi-a facut niciun fel de anestezie si nu am simtit absolut nimic, a fost perfect modul in care a lucrat