| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cat costa o operatie laparoscopica de eliminare a pietrei de la bila? Are doar 1 cm, oare sunt sanse sa scap fara operatie laparoscopica? O sa ma duc si la un specialist...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IoanWild a răspuns:

In cel mai favorabil caz du-te prima data la specialist. Da se poate si fara operatie insa ai nevoie de indrumarea specialistului. Bafta!

| ALEXICAmarketing explică (pentru IoanWild):

Ai dreptate. Dupa ce am avut socul cu piatra am stat multe ore sa caut o soultie.
Există o procedură prin care persoanele care au calculi biliari pot scăpa de ei fără bisturiu. „Colangiopancreatografia retrogradă endoscopică (ERCP) reprezintă o metodă de investigaţie imagistică complexă, care combină endoscopia cu radiografia pentru vizualizarea arborelui biliar şi a canalelor pancreatice. Acesta este ERCP diagnostic, indicat pentru evaluarea pacienţilor cu posibile afecţiuni biliare. Există şi varianta terapeutică, prin care se extrag calculii din căile biliare, se drenează chisturi sau se montează proteze la nivelul arborelui biliar sau a canalului pancreatic principal", explică medicul gastroenterolog Dana Maria Bucur.