| plasmaticus a întrebat:

Buna,
Poate sa imi explice cineva de ce in cazul pietrei la bila nu se face operatie de scoatere a pietrei din bila in loc sa scoata toata bila?
Si ce tratamente cunoasteti care sa duca la eliminarea sau dizolvarea acestei pietre fara operatie?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca corpul tau este predispus la formare de pietre si nu merita sa te operezi sa-ti scoata pietrele in fiecare an, fiindca corpul tau continua sa le produca.
De aceea s-a decurs la operatia de eliminare a colecistului, fiindca se indeparteaza oraganul care produce pietrele.
Evident se poate trai sanatos si fara colecist!

Din pacate, tratamentele de eliminare a pietrei nu sunt intotdeauna eficiente si cum nu esti constient sa NU mananci anumite mancaruri care produc aceste pietre, se ajunge tot la formarea lor.

| plasmaticus explică (pentru Violleta2022):

Asta cu refacerea pietrelor este in functie de cum actionez eu ulterior. Ma intereseaza cum pot sa ajung la cei care doar scot piatra, unde anume s-ar face asta, informatii pe tema asta. Cu medicii cu care am discutat eu nu dadeau alta optiune in afara de eliminarea organului cu totul.
Nu imi place ca medicii pe care i-am intrebat nu au spus si de alte alternative.
Eu personal stiu de ce am facut piatra, nu e necesar ca "by default" sa fiu bagat la ideea ca piatra se reface, asta e treaba mea, eu aleg hrana ulterior.

| plasmaticus explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru o serie de aspecte scrise de tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru plasmaticus):

Un medic gastroenterolog te poate trata de stomac si colecist.
Un medic chirurg te opereaza de stomac si colecist.
Tu alegi medicul pe care-l doresti in functie de decizia ta: sa tratezi colecistul sau sa-l scoti.
Cere trimitere de la medicul de familie catre medicul specialist care il doresti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru plasmaticus):

Vorbesc in cunostinta de cauza, suferind vreo 15 ani de dureri si crize severe de colecist, pe care am refuzat initial sa o operez, preferand tratamentul.
cand a ajuns sa fac crize aptamanale si sa stau la pat cate 2-3 zile nu am avut de ales i m-am operat, scoatandu-mi colecistul.
Azi, dupa 22 de ani de la operatie ma gandesc ca a fost cea mai buna decizie posibila, fiindca odata cu eliminarea colecistului nu au mai fost stari de rau, voma, amateli, dureri si imi pare rau ca am suferit primii 15 ani din prostie.

| relian a răspuns:

Se face si operatie sa o scoata, dar este mai bun daca pot fi eliminate acele pietre fara.
De regula procedura asta de eliminare fara scoatereai bilei sau vezica cum zice unu pe aici laughing ai dreptate neam dat dracu trebuie sa vorbim numai asa in termeni tehnici laughing in sf deci eleiminarea pietrelor fara operatie sau scoaterea bilei se face doar daca acele pietre is mici, nu stiu cat de mici sau mari, doctoru stabileste ce si cum.
Metode de eliminare, mergi la o clinica si acolo dupa o analiza mai clara aia stabilesc ce se poate face.Aia e tot, probemele medicale nu se rezolva pe net, iar sa intrebi ce au patit altii tot nu-i concludent, fiecare organism cu problema lui

| alina2k18 a răspuns:

Ai facut macar 8 clase puiule?
laughing
Stii ce e aia bila/fiere?
laughing
NU are cum sa iti faca operatie de scoatere a bilei laughing
De la wikipedia citireeeee, sa luam aminte laughing
Bila, sau fierea, este un lichid de culoarea galben-verzuie, cu gust amar și caracter alcalin, secretat de ficat și depozitat în vezica biliară. Acesta este evacuat în duoden în timpul digestiei, ajutând la digerarea lipidelor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Bil%C4%83_(anatomie)

| Alverto a răspuns (pentru alina2k18):

Nu știam că trebuie să ai peste 9 clase pentru a pune întrebări aici. trist. mulți de aici nici acum nu știu rolul acestui site. normal că putea căuta pe google, dar de asta sunt atâta de multe categorii. pentru persoanele care nu vor sau le este lene

| plasmaticus explică (pentru alina2k18):

Nu imi place ca ma iei peste picior, ar trebui sa iti fie rusine. Am si doctoratul in fizica, ca tot de dai desteapta.
Vreo 3 doctori mi-au zis ca trebuie sa scot bila si sa iti fie rusine pentru modul in care ai raspuns.