| Adrian302 a întrebat:

Cat dureaza o intindere de ligamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

1 saptamana daca doar simti putina jena si inconfort, dar 2-4 saptamani pentru cea mai mica, in caz de durere in flexiune.
Ligamentele nu se maseaza ca nu sunt muschi. Prin masare le intinzi mai mult si le slabesti.
Aplica gheata de 2-3 ori pe zi cate 15 minute, ia antiinflamatorii 3-4 zile, odihneste piciorulul timp de 1 saptamana urmand ca in saptamana cealalta sa faci ceva exercitii de stretching si flexiune o data la 2 zile si in sapt a 3-a, progresiv, exercitii pentru tonifierea musculaturii membrului afectat si revenirea la sport.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e tratat cum trebuie, dureaza cateva ore pana la cateva zile.
Tratamentul se face prin compresa sau baie cu apa calda si relaxare totala (lasi membrul sa "atarne", nu te asezi pe el, nu ridici, etc. In acest caz muschii /ligamentele se vor retrage natural la locul lor, dar pot fi ajutati si prin masaj usor.