| anonim_4396 a întrebat:

Cat lapte este recomandat sa bea pe zi un adolescent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Conform unor studii mai recente, cantitatea de lapte necesara unei persoane, dupa intarcare este zero.

Teoretic, laptele nu mai trebuie consumat deoarece este greu de digerat si poate genera diverse alergii. Galactoza si alte tipuri de zaharuri sunt greu de spart de catre organism. Intoleranta la lactoza este o chestie destul de comuna in cazul europenilor, crescand pana la 96% in cazul africanilor.

Cazeina, proteina din lapte, este iarasi o proteina care se sparge greu in intestine, este posibil sa nu poata fi asimilata corect si in felul asta sa apara alergiile (parti ale cazeinei, care au o structura asemanatoare cu alte celule scapa prin corp, corpul creeaza anticorpi impotriva acestor elemente, si va ajunge sa isi atace propriile celule printr-o reactie auto imuna).

De asemenea, cantitatea de calciu din lapte, desi exista, la final ea nu prea este biodisponibila pentru corp. Laptele impreuna cu proteina sa creeaza un mediu acid, mediu care pentru anihilarea caruia corpul foloseste calciul din oase, deoarece in corp ar trebui sa fie un mediu usor bazic, aprox 7.34. Astfel ca degeaba consumi calciu daca aproape aceeasi cantitate sau mai mult este folosita in evacuarea lui. Lucru care se poate confirma in analiza urinei.

In plus posibilitatea ca in laptele respectiv sa apara alte chestii nedorite gen antibiotice, derivati hormonali, etc este relativ mare, chiar daca este pasteurizat. In plus fiind pasteurizat majoritatea bacteriilor bune din lapte sunt moarte.

De asemenea nu prea este deloc recomandat sa bei lapte cand esti bolnav. Deoarece in general atunci sistemul imunitar este slabit si prin lapte poti sa bagi bacterii antrenate direct in tine.

In fine, mai sunt multe de spus. Pentru usurinta poti urmari un documentar rapid despre lapte, se cheama Laptsolut si il gasesti si pe youtube tradus in romana.

Ma tem ca nu e chiar raspunsul pe care il asteptai.

| Kenya a răspuns:

Pai daca ai cu ce este ok. Nu e o limita exacta din cate stiu..Eu mananc de obicei dimineata cereale si foarte rar si seara.

| Zacase a răspuns:

Intr-o zi obisnuita beau in jur de 1 litru. Mai rar cate 2. Stiu, sunt un ciudat, mi-e frica sa nu ruginesc de la apa rolling on the floor. Poti sa bei cat lapte vrei (si poti) pe zi, dar nu poti inlocui apa cu el. Pana la urma i se va acrii de lapte oricui (mdeah, in afara de mine).

| allyn333 a răspuns:

Eu beau 1l litru de lapte pe zi+ 2l de apa si nu patesc nimic, sunt cu analize la luna si sunt foarte sanatos. E bine sa bei cat mai mult lapte deoarece contine calciu.

| xvxxnnns a răspuns:

Cât mai mult dacă poți, pentru ca e sănătos și nu îți afectează cu nimic, eu beau de mic și am calciu în mine cat să dau și la altcineva

| Kettolix a răspuns (pentru Tanasa_Alexandra_Florina_1998):

Eu pe zi beau maxim 2-3 pahare de APA, lapte beau 2 pahare pe saptamana big grin

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Tanasa_Alexandra_Florina_1998):

Fix 2-3 pahare. Laptele pica super greu deoarece are foarte multe zaharuri.

| cristimihailov a răspuns (pentru Tanasa_Alexandra_Florina_1998):

Incearca sa vezi acest articol. Vei intelege de ce te ajuta sa cresti in general (pentru ca laptele contine un hormon de crestere si nu pentru ca el ar contine minerale).

https://www.youtube.com/watch?v=4TVV37k8NkQ

E tradus, si le zice chiar complet.

| xcvcv a răspuns:

Nu are rost sa consumi lapte pentru ca nu are niciun efect asupra organismului tau deoarece glanda care transforma laptele în nutrimente s a transformat în punct de grăsime fără efect pe la 4-5 ani