| nicoleee30 a întrebat:

Cat supravietuiesc spermatozoizii in contact cu aerul? Eu stiam ca atunci cand iau contact cu aerul mor imediat, dar cum este de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ar muri in contact cu aerul, nici o femeei nu ar ramane insarcinata, de vreme ce in vagin e aer. S-a demonstrat ca in picaturi de sperma, spermatozoizii traiesc 3-4 zile, iar daca sperma se usuca, cam 24 de ore dupa uscarea acesteia.

2 răspunsuri:
| Dragonasu47 a răspuns:

Dupa 1-2 minute mor, nu chiar cand fac contact prima oara cu aerul.

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

24-48 de ore