| ZitaRita a întrebat:

Cat timp traieste o persoana anorexica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Anorexia este o restrictie alimentara voluntara, daca o persoana alege sa nu mai manance ajunge la o scadere in greutate pana la 50% din greutatea normala pentru varsta respectiva.
Statistic reiese ca persoanele de sex feminin sunt adesea afectate de aceasta boala.
Daca nici un psihoterapeut nu reuseste sa convinga persoana respectiva atunci sansele de supravietuire sunt extrem de mici.

| Furnicuta000 a răspuns:

Se zice ca un om traieste 7 saptamani fara sa manance nimic dar depinde cat de gras e pentru ca a existat un om foarte gras care a tinut post negru 1 an si grasimea in exces l-a tinut in viata. Dupa 1 an era destul de sanatos si scapase de toata grasimea.
Tu daca esti o uscaciune si te opresti din mancat s-ar putea sa nu rezisti nici cateva zile inainte sa imtri in coma

| mont a răspuns:

Depinde cat de gravă e forma. Poate avea si speranță de viață normală.