| Gandeste a întrebat:

Am o intrebare: Cum ajunge o persoana anorexica? Am nevoie de cat mai multe detalii.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Refuză să mai mănânce, tot timpul susține sus și tare că este grasă, dar de fapt este ulucă de gard.
Pa, pa.

| ralucaralu a răspuns:

Slabeste foarte, foarte mult si probabil prin metode nesataoase.

| SadRomance a răspuns:

Pai in primul rand, nu se simte bine in pielea ei, e obsedata de corpul ei si intreaba foarte des prietenii de aspectul ei fizic.
Apoi urmeaza zilele de cosmar.Incearca sa-si impuna contra vointei sale sa stea nemancata, probabil avand vreun model ( din tot felul de reviste ). Vazand acel corp perfect, care de fapt nu e chiar perfect, pentru ca e editat din multe puncte de vedere.Iar persoana X va dori sa fie ca un model. Apoi mananca din ce in ce mai putin si se cantareste excesiv, iar uneori apare efectul eu-eu, adica mananca mult, apoi se ingrasa din nou, iar apoi, cu foarte multa vointa, nu mai mananca nimic.Deci anorexia, inainte sa aiba consecinte asupra corpului, afecteaza in principal ratiunea, pentru ca acea persoana este efectiv obsedata de trupul ei. Aceasta boala se invinge greu, in functie de persoana.