| gabriel10 a întrebat:

Cate sanse exista ca sa treaca singur un chist la umar?(sa se retraga)Sau exista macar o sansa? Si daca exista ceva regim sau daca trebuie sa elimin ceva din alimentatie sa nu favorizez dezvoltarea lui?(e un chist osos esential)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În general chisturile se tratează medicamentos dacă sunt de natură lichidă (serios) și chirurgical dacă este de natură fibroasă.
Medicul specialist în urma investigațiilor specifice medicale poate lua o măsură medicală.
Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Asculta doar sfatul medicului.

| DeeAnna. a răspuns:

Trebuie sa iti faci niste analize. Poate sa fie o cauza destul de grava.
Si daca nu, se poate agrava, din cate am inteles.happyDepinde care e cauza.happy

| iri a răspuns:

Nu stiu cat iti pot fi de folos, dar sper sa te ajut. Eu am avut un chist la dantura si am stat cu el vreo 4 ani, timp in care nu m-a durut deloc, doar la inceput cand mi se facea puroi, iar apoi acesta s-a transformat intr-un chist si in acesti ani s-a facut cat o nuca mai mica... cand m-am hotarat sa merg la stomatolog. (Eram mica pe atunci, in clasa a IV-a) Nu am mai avut ce sa fac, trebuia sa ma duc direct la chirurg. Dar mi s-a spus ca daca mergeam de la bun inceput puteam scapa de el cu un tratament. Din pacate a fost prea tarziu.
Te sfatuiesc sa mergi cat mai urgent la medic pentru ca se poate agrava. Eu nu zic ca ai un chist la fel cum am avut eu, dar daca eu mai stateam mult cu el ma trezeam fara maxilar. Mi-a spus stomatologul ca acesta dupa ce se dezvolta prea mult incepe pur si simplu sa macine maxilarul, pana te trezesti ca nu il mai ai.
Multa sanatate!

| gabriel10 explică:

Am fost la ortoped mi-a facut o serie de analize si au spus ca analizele sunt bune si ca sa merg acasa si sa vin la control o data la 6 luni sa vedem cum evolueaza.