| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente/fructe/legume au in componenta zinc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Zincul este de cele mai multe ori asociat cu alimentele bogate in proteine, dintre acestea amintind carnea de vita, miel, porc, pui, curcan, homar, somon si moluste comestibile. In cazul persoanelor vegetariene, cantitatea de zinc extrasa din alimentatie va fi cel mai probabil mai mica, in comparatie cu cea a persoanelor ce consuma carne. Alte alimente cu un continut mare de zinc sunt laptele si produsele lactate, arahidele, fasolea, cerealele din grau integral, orez brun, paine din grau integral, cartofi si iaurt. Mai multe detalii gasesti aici: http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/surse-naturale-de-zinc