| PanteraNeagra1999 a întrebat:

Ce alimente trebuie sa mananc ca sa slabesc?
am 50 de kg happy, si cum ma pot abtine sa nu beau :coca cola
sa nu mananc; milka si chipsuri cu sare (;\
ca am auzit ca ingrasawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cola + ciocolata + chipsuri = bomba calorica

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai ( şi dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Poate nu esti grasa! Cati ani ai si ce inaltime? In functie de aceste doua date(si daca esti de sex feminin sau masculin),se poate "calcula" greutatea.
Ca sa mananci sanatos,adica sa eviti ce iti place tie,poti incepe sa inlocuiesti cu ceai,apa cu lamaie,bauturile tip cola,sa usuci la cuptor felii subtiri de cartofi(putini), de sfecla, de morcov, telina, mere...Mananca cereale integrale fara zahar,cu lapte,iaurt degresate(sunt crocante,pune cate putin in lichid).
Alimente cu fibre:paine integrala cu tarate,legume(mai putin cartof,doar copt), fructe(mai putin banane),supe din legume pasate,ciorbe si mancarica dinlegume(broccoli,morcov,telina,pastai,varza,loboda,spanac,mazare,urzici,rosii,etc). Carne fiarta sau la gratar, la cuptor(pui fara pielita, peste, carne vita), cu legume si cu/sau salate diverse strop[ite cu otet de mere cu miere.Sare putina! Multa miscare,sarit coarda,urcat-coborat scari,bicicleta.
Ar mai fi ceva, natural, dar daca nu stiu varsta nu iti pot recomanda(contine cofeina).
Chiar daca nu esti grasa, un astfel de stil de a manca, este sanatos mai ales daca te obisnuiesti de pe acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Fructe si legume trebuie sa mananci. Dar e mai bine sa iti faci sucuri naturale decat sa mananci pentru ca atunci cand mananci stomacul ti se mareste in schimb cu sucurile naturale e invers.Combinale cu sport si o sa iasa bine.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Este bine sa manci si fructele, legumele ca atare:contin fibre, ce ajuta la buna functionare a digestiei, la evitarea constipatiei.Acestea mancate la 2-3 ore dupa masa si nu seara, inainte de culcare.