| anonim_4396 a întrebat:

Ce anticonceptionale se pot lua de la farmacie fara reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau ca pastilele Orbit. Trebuie facut un control la medic. Sa nu aiba reactii adverse. Cazuri rare dar exista. Te sfatuiesc sa mergi mai intai sa faci si niste analize.

| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se dau fara reteta deoarece poti sa faci stop cardiac daca nu iei ce trebuie corpului tau. Fara analize medicale de la endocrinolog sau ginecolog, nu se pot da la toti neavenitii.

Dar folositi prezervativul, ca nu face atac cerebral, nici nu musca, manaca, doare, nu are efecte secundare majore, cum au anticonceptionalele si nici nu te contamineaza cu boli sexuale, in plus, costa enorm de putin, fata de orice alt medicament de protectie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi anticonceptionalele cu pilula de a doua zi... macar daca faci o gluma fi pe subiect

| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, astfel ca anticonceptionalele trebuie sa fie POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, a reiesit ca prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza ca reprezinta cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente si folosite la ora actuala. NOTA : INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face doardupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, amanuntita care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de coagulare a sangelui si cateva analize hormonale necesare, efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic al fiecarei paciente si cu ajutorul acelui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. In cazul in care sunt folosite pastilele AC, HORMONII existenti in continutul lor actioneaza asupra OVARELOR a caror activitate este practic BLOCATA/INHIBATA adica OPRITA si astfel este IMPIEDICAT in proportie de 100% procesul de FORMARE, DEZVOLTARE si MATURIZARE a OVLULUI, deci/in consecinta NU se produce OVLATIA si din acest motiv NU MAI EXISTA nici PERIOADA FERTILA. Ovarele isi vor relua activitatea si vor reincepe sa produca ovule si va reapare si perioada fertila incepand cu luna in care NU vor mai fi folosite pastilele AC. Pana in acel moment pe intreaga perioada cat sunt folosite pastilele AC, este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este un lucru absolut sigur fiind demonstrat in cei peste 55 de ani de cand au fost inventata aceasta metoda si se produc si folosesc aceste pastile AC. Pilula (AC)anticonceptionala actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de impiedicare a unei sarcini. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia se produce accidental, hormonii din pilula impiedica procesul de nidarea, adica NU se permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, adica pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie cu totul ostila spermatozoizilor. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Orice medicament se poate elibera din farmacie,pana la urma. Reteta se elibereaza mai usor, desi dureaza, e mai sigur si nu te complici atat. Este vorba despre sanatatea ta sau a altcuiva? E atat de important sa previi o sarcina decat sa previi bolile? Cate organisme ai? Ar trebui sa te protejezi. Asa face o persoana matura si responsabila, nu crezi? Avorturile nu se mai pedepsesc cum era odata, acum doar ajungi pe la psihiatrie daca ai o stare proasta in timpul sau dupa sarcina si daca iei automedicatie si ajungi pe la urgente.

| Dieneez a răspuns:

Esti retard? Nu ajuti cu nimic, tocmai te-ai ales cu un raport! Decat sa iti bati joc mai bine ajuta... Doamne idioti oameni sunt pe aici

| AndraaDenisuca a răspuns:

Stodette / Logest. Astea costa mai putin. FUNDITA?

| Adry05 a răspuns (pentru AndraaDenisuca):

2018 si oamenii inca cersesc funda...