| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume cauzeaza epilepsia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mlm
| mlm a răspuns:

Epilepsia nu are cauze precise pot apare datorita urmarilor unor anumite boli cum ar fi: traumatismele craniene; tumorile cerebrale; infectiile cerebrale; accidente vasculare cerebrale; Epilepsia poate aparea si la persoanele fara factori de risc, afectiunile care duc la aparitia bolii de epilepsie sint:traumatisme craniene, accidente vasculare cerebrale sau boli care afecteaza circulatia sangvina, arteroscleroza, meningita sau encefalita, boala Alzheimer, abuzul bauturilor alcoolice, abuzul de droguri, tumorile, poate apare si datorita unor rezultate necunoscute.