| Alex1111137 a întrebat:

Ce as putea face ca să mă relaxez și sa ma liniștesc pentru a ma lua somnul mai rapid noaptea, sa uit de stres și de îngrijorări?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un dus cu apa calda seara, inainte de culcare, ajuta sa ai un somn usor, linistit, profund si relaxant.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un ceai cald.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te muti in Olanda... Si iti explic dupa laughing

| Lioana a răspuns:

Incearca sa te concentrezi pe clipa prezenta si sa elimini orice gand cu privire la trecut sau viitor!

| Emma30555 a răspuns:

Sunt și pastile din plante, întrebi la farmacie, conțin magneziu, sunt suplimente fără rețeta. Poți lua și magne b6, pe unii ii ajuta

| ReddY25 a răspuns:

Ai putea asculta muzica dar cred ca mai tare te-ar deranja, alt ceva nu stiu sa te ajute

| MrAM a răspuns:

Nu e vorba de relaxat cat de pregatirea necesara dinaintea somnului. Fara mese consistente dupa 6 seara sau alcool. Reduci treptat lumina ambientala, fara holbat la telefon, televizor sau alte surse ce emit lumina albastra. Asta cel putin cu o ora inainte de culcare. Putina miscare/sport in timpul zilei, hidrarare corespunzatoare. Exercitii de respiratie, meditatie etc. Nu te mai gandi la probleme, ai si maine o zi in care sa le rezolvi.

| Kaonashii a răspuns:

Cauti pe Youtube meditatii

| Endy22 a răspuns:

Lasi telefonul intr-o alta camera decat cea in care dormi, bei un pahar cu apa, faci un dus si mergi la culcare. Eventual poti sa citesti ceva inainte de a adormi. Asta nu inseamna ca o sa-ti iasa chiar din prima seara, sau ca neaparat asta e ordinea. In orice caz trebuie sa renunti la obiceiurile care iti aduc neliniste din timpul zilei. Bafta!

| Roxanaroxy123456789 a răspuns:

Încearcă să îți eliberezi mintea de lucruri negative, gandeste-te doar la lucruri pozitive! Și cel mai important roagă-te la Dumnezeu pentru că doar el îți poate da liniștea!