| SmileAgain a întrebat:

Ce beneficii are alergatul?
Si cam cat ar trebui sa alerg ca sa slabesc? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Megan97 a răspuns:

Eu alerg de mai bine de un an si crede ma are foarte multe beneficii. in primul rand picioarele si fundul arata mult mai bine cu adevarat de invidiat, asta e foarte adevarat. de cateva luni pentru mine inseamna si foarte multa relaxare. alearga cat poti nu te fort incepe cu 30 de minute si cand simti ca poti mai mult alearga 1 ora sau chiar si mai mult. eu alerg de obicei o ora pe zi deaorece am acasa banda dar daca nu ai timp mereu vreo 1-2 ture de parc in IOR de ex sunt perfecte si de ajuns. asta daca esti din Bucuresti.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Este bun pentru menţinerea condiţiei fizice şi a sănătăţii.La mulţi ani!

| Spitz10 a răspuns:

Pai alergatul are multe benefici. Unul este ca inainte de a slabi iti faci un corp foarte frumos si apoi til micsoreaza, deci slabesti. Picioarele sunt mult mai puternice si arata mai bine.Cand alergi ti se deschid pori si tenul tau va fi mult mai neted.Dar tine minte, tot ce am zis este pentru alergatul pe afara nu pe banda.Dar cateodata poate fi plictisitor sa tot alergi. Poti asculta muzica, sau faci ca mine, folosesti un pic de parkour...chiar de distreaza.Dar sa revenim nu trebuie sa alergi mai mult de o ora pe zi, dar depinde de cat de mult timp liber ai.Cu cat mai mult cu atat mai bine.Dar nu e bine sa alergi chiar in fiecare zi, poti alege vreo 2 zile in care nu alergi, daca alergi chiar toata saptamana iti va face rau.Si uite un sfat foarte important dupa ce alergi e foarte bine sa mananci un baton nu amre de ciocolata pentru febra musculara. Funda?

| MitroKta a răspuns:

Nu e indicat sa alergi iarna, mai ales daca nu ai mai alergat. Dar se poate pe banda, sau pe bicicleta medicinala. De slabit slabesti oricum.

| CristinaForTPU a răspuns:

1. CA SA SLABESTI trebuie sa transpiri mult. da sa alergi este foarte bine. si faci si muschibig grin