| LoveMusic a întrebat:

Ce boli se pot face pe bază de zaharuri? Adică, dacă mănânci dulciuri în exces, de ce boli te poţi îmbolnăvi? (Înafară de diabet, obezitate) big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ingeras_3131 a răspuns:

Daca maninci zahar in exces te poti imbolnavi de urmatoarele boli: 1.Caria dentara.
2. Diabetul
3. Obezitatea
4. Osteoporoza si probleme legate de asimilarea calciului.
5.Scaderea imunitatii
6.Cancerul, in special cel de colon.
7.La copii consumul frecvent de dulciuri influenteaza procesele de crestere, duce la aparitia rahitismului si a fragilitatii osoase, declanseaza pubertatea prematura, genereaza probleme de comportament(scaderea vointei, predispune la violenta, scade capacitatea de concentrare

1 răspuns:
soothe
| soothe a răspuns:

Diabetul poate duce la boli de inima, rinichi, ale sistemului nervos si a circulatiei perifierice, orbire. Obezitatea poate duce la ateroscleroza, infarct miocardic, comotie cerebrala, aneurism. Cred ca e suficient ca sa iti faci o idee.