| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi puteti recomanda ca sa ajut un prieten sa se vindece de depresie si anxietate? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cartile nu ajuta daca nu sunt citite si intelese, iar cei cu depresie si anxietate cu siguranta nu le vor lectura.

Recomand:
Sportul in aer liber si culcarea la ora 10, cel mai tarziu!
Limitarea statului pe internet, numai in timpul zilei cateva minute, doar sa se verifice emailuri si teme.
Site-urile de socilizare online sa fie eliminate, ca omul bolnav sa fie obligat sa iasa afara, ca sa socializeze cu lumea reala.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta o crezi tu, dar realitatea este cu totul alta. Starea mentala nu are legatura cu capacitatea de a intelege o carte ci de perceptia fiecaruia, nu ai de unde sa stii ce o sa citeasca cineva si ce nu, doar bazandu-te pe asumptia ca fiind trist nu ai capacitatea de a te concentra sau starea de spirit sa pierzi cateva ore cu o carte in mana.
Nu toata lumea are aceleasi hobby-uri sau preferinte, si clar a fi marginit de reguli stupide nu va imbunatati starea morala a cuiva; ce propui tu suna a pedeapsa si nu un ajutor pentru a scapa de stres nu mai zic de regasirea personala. Deja o dam in altele dar intelegi tu, nu ajuti.winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Pentru ca cel cu probleme mentale nu va recunoaste niciodata ca-i bolnav si nu va vrea sa accepte ideea ca are nevoie de ajutor, cu atat mai mult sa i se bage mura in gura, o carte despre ceva ce el sustine ca nu ar avea nevoie.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai ca esti chiar simpatica.hee hee
Mai citeste o data ce am scris, poate intelegi (desi ma indoiesc).winking
Imi expui teorii iar eu am incercat sa dau un raspuns concret; nu suntem pe aceeasi lungime de unda, asta e clar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Poti sa te indoiesti pana maine, eu vorbesc in cunsotinta de cauza, fiindca am gazduit un var 6 luni de zile, nefiind capabil sa se intretina singur, trecand prin depresie severa, anxietate, atacuri de panica samd.
Apoi, in cele 5 decenii de viata am vazut atat de multe si am fost alaturi de atatia cu probleme mentale din cauza cancerului, ca nu-mi dai tu lectii la 20 de anisori.

| mihai69 a răspuns:

Xanax.

| doctorandus a răspuns:

Dsm-5-tr

| TheRealFantasy a răspuns:

Ideal cele care te duc cu gandul cat mai departe, deci pe partea de aventura/fantasy/horror/comedie/etc. in mare parte beletristica fiindca oricum asta citeste 90% din populatie dar pot ajuta si cartile de specialitate daca are inclinatie spre vreo stiinta exacta sau ceva mai specific, depinde si de tipul de caracter.

In nici un caz cele motivationale sau care vorbesc despre depresie, parerea mea ca sunt cele mai ineficiente fiindca perspectivele de viata sunt diferite de la om la om; plus ca pe masura ce te focusezi mai mult pe subiect devine mai frustrant, pe cand daca incerci sa te axezi pe altceva o sa te distraga macar temporar sau poate te ajuta sa vezi lucrurile in alt fel. Poti sa citesti carti care sunt 100% beletristica/fictiune si sa te motiveze moral mai mult decat o carte motivationala. happy

Nu am asa multe recomandari fiindca la un moment dat am luat o pauza de la citit si e destul de lunga, am doar cateva favorite din genul horror/fantasy dar sunt multe alte genuri care pot impresiona cu siguranta! Se zice ca nu exista carte proasta ci doar oameni care nu si-au gasit cartea potrivita. happy

Robert Jordan - Roata timpului / Wheel of time (e o saga foarte lunga de gen fantasy dar mult mai detaliata si bine-structurata decat "A song of ice and fire" care a fost adaptata in Game of Thrones pe micile ecrane si chiar Stapanul Inelelor)
Stephen King - 11.22.63 (un "horror" psihologic cu calatorit in timp dar nu generic, incearca sa ofere o alta versiune a asasinarii lui JFK dar mai mult fantastic decat documentar, e pur beletristica), Dreamcatcher (tot horror, cu extraterestri, dar nu se axeaza asa mult pe cliseul asta, mai mult pe horror psihologic), The shining (tot horror psihologic), The stand sau Apocalipsa in romana
H.P. Lovecraft - Monstrul din prag (The thing on the doorstep), Chemarea lui Cthulhu (Call of Cthulhu), Cazul lui Charles Dexter Ward (Case of Charles Dexter Ward)
Edgar Allan Poe - Prabusirea casei Usher (The fall of the house of Usher), Masca mortii rosii (Masque of the red death), The raven (sunt toate horror, e greu de descris dar sunt axate foarte mult pe psihologic si imersie si foarte putin spre deloc pe dialog, actiune si suspans dar in sensul bun fiindca te tine captivat si in acelasi timp are substanta)

| Silwian a răspuns:

Mai degraba scoate l in natura! Afara plimbari peste tot!