| CinevaXX a întrebat:

Ce contine sperma? Ce pierde barbatul prin ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| aigi1 a răspuns:

Este fluidul organic (cunoscut şi ca lichidul seminal) care conţine spermatozoizi. Este secretată de testicule sau de organele animalelor hermafrodite pentru a fertiliza ovulele. Procesul eliminării spermei se numeşte ejaculare.Componentele spermei sunt două: sperma şi plasma seminală. Plasma seminală, în schimb, este produsă din compuşi secretaţi de vezica seminală, prostată şi glandele bulbouretrale.
Plasma seminală umană conţine o gamă complexă de constituenţi organici şi anorganici.
Plasma seminală constituie un mediu nutritiv şi protector pentru spermatozoizi în timpul traiectului lor spre aparatul reproducător feminin. Mediul vaginal este unul ostil pentru gameţii masculini, deoarece acesta este unul foarte acid şi plin de celule pentru imunitate. Componentele plasmei seminale compensează acest mediu, prin faptul că aceasta conţine amine bazice cum ar fi putrescina, spermina, spermidina şi cadaverina, care sunt responsabile pentru mirosul şi aroma spermei. Aceste baze alcaline contraatacă mediul acid din canalul vaginal şi protejează ADN-ul din spermă de denaturarea acidă. Cercetările au demonstrat că sperma ar putea avea proprietăţi antidepresive. Studiile arată că femeile ce nu foloseau prezervative, dar absorbeau sperma vaginal(cum era obiceiul printre oameni înaintea creşterii îngrijorării contactării virusului HIV sau a altor boli transmisibile sexual) se simţeau mai bine. Cercetările nu au demonstrat încă dacă acest efect poate să fie obţinut din consumarea spermei rezultate din sexul oral, însă cercetătorii ipotetizează aceste beneficiiÎn cazuri rare, unii oameni au experimentat reacţii alergice cauzate de fluidele seminale, alergii cunoscute ca hipersensibilitate la plasma seminală. Simptomele pot fi localizate sau sistematice, putând include mâncărimi vaginale, roşeaţă, umflături sau vezicule la 30 de minute după un contact. Totodată au inclus şi dificultate în respiraţie.
Cea mai bună cale de a testa sensibilitatea umană faţă de plasma seminală este folosirea prezervativului în timpul actului sexual. Dacă simptomele dispar la înlăturarea prezervativului, este posibilă prezenţa sensibilităţii cauzate de spermă. Uşoare cazuri de alergii pot fi depăşide prin expunerea repetată la fluidul seminal. In cazuri mai severe, este important să se apeleze la sfatul unui medic, mai ales când un cuplu apelează la inseminare artificială. sper ca tea

m ajutat insa nu are nici o legatura asta cu rosu in ga si racealastraight face

| HolyDiver a răspuns:

Ai lipsa de vitamine(asta e sperma). Si mai ales de calciu. Ia MultiVita si chestii de genu. Sau poti pastra aceasta virtute a ta. De ce? Imagineaza-ti ca dai test la chimie pe neanuntate. 'Doamna, pot sa ma duc la baie?'. Dai una mica si te intorci racit happy

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Sperma contine hormoni masculini,este un lichid constituit din secretiile mai multor glande-vezicula seminala,prostata, glandele lui Cowper.
Nu stiu de ce faci rosu in gat, dar sigur nu e de la masturbare.

| AnDy12 a răspuns:

Nu mai face laba wee ca e mai rau!

| Anne_1161 a răspuns:

Si ce legatura are aici sperma cu masturbatu`?raised eyebrows

aloooo.gradinitsa! oh go on