| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce contine sperma si cat(mg)?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printr-o ejaculare normala este eliminata cantitatea de circa 3-4 ml/cm3 de sperma. Aceasta este formata in proportie de 3-4% din spermatozoizi produsi de cele 2 testicule si circa 96-97% plasma/lichid seminal care are in compozitia sa un numar destul de insemnat de constituenti organici dar si anorganici care apar sub forma unor minerale dar si micro ori oligoelemente care sunt strict necesare pentru a hrani si mentine spermatozoizii in viata o perioada de cateva zile. Plasma seminala este produsa de 2 glande : prostata si vezica seminala. Plasma seminala contine foarte multe : proteine, acizi, enzime, zaharuri, aminoacizi, vitamine, sodiu, magneziu, calciu, crom, zinc, fier, etc, etc. Sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu stiu. Stiu doar ce a reiesit din discutia a doua femei. Prima intreaba: oare sperma negrilor este tot alba? Nu stiu, raspunde a doua, dar stiu ca e tot sarata.