| Caty07 a întrebat:

Ce curiozitati stiti despre: Alcool, Fumat sau Droguri? ( cea mai interesanta curiozitate primeste funda)winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Citisem în urmă cu ceva timp că nicotina, livrată prin fumul de tutun, ajunge în 6-7 secunde la creier, unde determină secreția de dopamină, substanța care activează „circuitul recompensei" - o rețea de neuroni responsabilă de producerea stării de satisfacție, a plăcerii când faci un anume lucru sau ingerezi, inhalezi o anumită substanță.
Sănătate!

| IMC90 a răspuns:

Fumatul este un remediu bun pentru boala lui crohn. 1 pahar de vin pe zi previne infarctul.

Droguri :

- Amfetaminele sunt droguri care se folosesc in tratamentul obezitatii, fiind si cele mai eficiente medicamente in acest sens

- Marijuana : se foloseste in tratamentul glaucomului. De asemenea, se folosetse pentru a atenua efectele chimioterapiei asupra organismului la bolnavii cancerosi.

- Codeina si Morfina (opiacele in general) sunt cele mai eficiente analgezice din lume

Si lista poate continua big grin

| manke a răspuns:

Aici e un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro.

| Rsm_Razvan_1996 a răspuns:

Sa nu o spun in termeni medicali dupa www.google.com iti spun mai pe intelesul oricui daca fumezi marijuana constant nu e nevoie sa maresti cantitatea/portia efectul este invers poti avea o stare de high chiar si cu mai putin decat de obicei pace!