| anonim_4396 a întrebat:

Ce e in testicule si cum se produc spermatozoizi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Uite: https://www.google.ro/......ps?/search
Fiecare baiat se naste cu niste celule in testicule, care sunt precursoarele viitorilor spermatozoizi. Pe masura ce maiatul creste, ajunge la pubertate, organismul lui secreta niste hormoni care au rolul de a favoriza aceasta transformare a celulelor in spermatozoizi. Dupa ce acestia se formeaza, in urma unei excitatii sexuale circula printr-o retea de,, ducte" care arata ca in desenul pe care l-am atasat mai sus, pana ajung in uretra si apoi se elimina prin ejac. sub forma de sperma. Sperma e formata din milioane de spermatozoizi, carora li se adauga un lichid secretat de glandele anexate organului vostru sexual (prostata, vezicule seminale).
Si ca raspuns la prima intrebare, testiculele sunt niste glande cu rolul de a secreta pe de o parte hormoni ce se vor varsa in sange si care ajuta de dezvoltarea organismului tipic masculina si pe de alta parte, are o structura care permite formarea spermatozoizilor.

3 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

de ce nu afli singur?

| Teodorel a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Eu macar am nu ca tine

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Teodorel):

am ras
vezi ca esti misogin si e urat