| AutumnDay a întrebat:

Ce efecte negative ati intampinat dupa intreruperea anticonceptionalelor Diane35? Iau Diane de aproape 4 ani si vreau sa le opresc pentru. ca dorim sa avem un bebe curand. Imi e teama de aparitia acneei, am vazut ca foarte multe persoane raporteaza o astfel de problema dupa intreruperea anticonceptionalelor. Ati intampinat aceasta problema dupa oprirea lor? Cat timp ati luat Diane 35?
As fi curioasa sa aflu raspunsurile voastre, sper sa fie cineva pe TPU care a mai luat aceste anticonceptionale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Anticonceptionalele luate in exces pot duce la boli chiar si la infertilitate de ai grija.Iti recomand sa consulti un medic ginecolog.

| AutumnDay explică (pentru Andersen2k18):

Ce inseamna pentru. tine anticonceptionale in exces? laughing Unele femei sunt nevoite sa ia ani la rand(10ani +), doar nu poti sa faci copii,, in exces" si nici sa-ti legi trompele la 25 ani.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru AutumnDay):

Exista si alte metode de contraceptie nu numai anticonceptionalele, in fine ti-am dat un sfat poti sa-l iei sau nu in considerare.

| AutumnDay explică (pentru Andersen2k18):

Patru ani (cu pauze anuale) mi se pare o perioada rezonabila de timp. In plus, tocmai am spus ca le oprrsc, deci nu voi mai lua alti 4-6-10ani de acum incolo. Daca am luat anticonceptionale inseamna ca am ales metoda cea mai ok de protectie pentru mine. Exista mai multe meyode de contraceptie alegi pe cea care ti se potriveste(alergica la prezervativ, sterilet nu e indicat daca nu ai mai avut copii tocmai pentru ca risti sa se intample o eroare si dupa sa nu mai poti ramane insarcinata).

| drella28 a răspuns:

Eu zic sa mergi si sa diacuti cu medicul tau, mai ales daca vrei sa faci un bebe.

| AutumnDay explică (pentru drella28):

Cum este si normal, de cum le intrerup am programare la medic, insa medicul nu imi va spune din proprie experienta daca i-au aparut cosuri sau nu dupa intrerupere. Aveam nevoie de pareri personale ale persoanelor care au mai luat Diane.