| AvalohAlyn a întrebat:

Ce efecte(ulei de peste) are Omega 3 la tineri/adulti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Omega-3 joaca un rol important in functionarea creierului precum si in dezvoltarea normala a organismului, reduce riscul aparitiei bolilor cardiovasculare

detalii:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ega-3_9123

| cristimihailov a răspuns:

In momentul in care ceva e bun, corpul iti spune asta, dupa miros, etc.

Ai incercat sa mirosi uleiul de peste? Dar sa il scoti din pastila si sa iei o lingurita. Daca incerci, ai mari sanse sa atingi doi metri in aruncatul vomei.

Mananca si tu niste nuci si o sa ai omega 3 suficient. Poti sa mai incerci si cu putin ulei de masline. Sau chiar de in.

Nu pestii produc omega 3 ci algele pe care le consuma.

Si in plus daca ai vedea vreodata procesul tehnologic prin care se obtine uleiul de peste... sa vezi cati pesti rupti, bolnavi stau acolo si se imputesc pentru uleiul tau, nu te-ai mai atinge in veci de uleiul de peste. E interesant ca are omega 3. Dar ce mi are pe langa sti? In comparatie cu restul... colesterolul este un parfum de zana.

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Colesterolul chiar este ulei de zana, fara el am muri.

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

La fel si fara apa ma gandesc eu.
Doar ca in cazul oamenilor colesterolul este produs de ficat. Nu este necesar aport extern.

Hai mai bine sa ne documentam inainte sa ne dam cocosei. Ok? Ce parere ai?

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Este necesar aport extern de lipoproteine cu masa molare mare (HDL). Colesterolul in cantitati optime este vital. Tu nu ai precizat daca e vorba de colesterol ingerat sau produs de ficat, nu te mai da mai inteligent decat esti. Sa nu mai zic ca nu absorbim tot colesterolul pe care il au alimentele.

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

Nu trebuie sa ma dau inteligent cand lucrez si in domeniu.

Poate ca nu ar trebui sa incepi sa citesti primele randuri din wiki si sa strigi ca urangutanul in jungla.

Sunt mai mult de 2 tipuri de lipoproteine pe care le-ai auzit tu, ldl si hdl.

Colesterolul este produs de ficat in cantitati suficiente pentru organism. Iar faze cu masa molara... scuteste-ne te rog... nici macar nu stii despre ce vorbesti. Ai vrea sa ai o idee acolo, dar esti precum galaxia andromeda. La foarte mare distanta.

Si intr-adevar, tu poate absorbi, ca esti aspirator. De regula fiintele digera. Colesterolul vine in alimentatia ta personala doar din surse animale.

Ma scuzi ca nu stau sa iti explic. Sunt ani de studiu intre noi.

Dar nici o problema.
E o boala generala, sfatosenia, la romani.