| anonim_4396 a întrebat:

Ce este aceea tensiune arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nuamPleaca a răspuns:

Tensiunea arteriala reprezinta presiunea exercitata de coloana de sange asupra peretelui vascular, in special asupra tunicii interne-endoteliul) in timpul contractiei si relaxarii ritmice a inimii.

Exista doua componente ale presiunii sanguine :

* presiunea sistolica - este presiunea exercitata asupra peretilor arteriali cand inima se contracta (in sistola) - cu valori normale intre 100 si 130 mm coloana de mercur (Hg);
* presiunea diastolica - este presiunea exercitata asupra peretilor arteriali cand inima se relaxeaza intre doua contractii (in diastola) - cu valori normale sub 85 mmHg.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tensiunea arterială este forţa cu care sângele apasă pe pereţii arterelor prin care circulă.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Este definita ca "valoarea presiunii hidrostatice exercitate de sânge asupra peretelui arterial "

Se exprima prin TAS -tensiunea arteriala sistolica si TAD-tensiune arteriala diastolica

La adult, valorile MAXIME considerate ca NORMALE sunt : TAS=140mmHg si TAD=90mmHg

Tot la adult, valorile MINIME considerate ca normale sunt : TAS=100mmHg si TAD=60mmHg

Sunt considerate valori optime, la adult; TAD=120mmHg si TAS=80mmHg