| CarlosAttila a întrebat:

Am tensiune arterială mare, am voie sa beau alcool in seara de revelion? Nu beau de fel de loc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un pahar de sampanie nimic m-ai mult, nu as risca in locul tau.
Iei medicamente pentru HTA?
Nu bea tarie si nici vin rosu, doar vin alb asa cum este sampania, sa zicem maxim 2 pahare de ale de sampanie.
Nu are rost sa te joci cu sanatatea ta!

| LPCTSTR a răspuns:

Hipertensiunea apare ca un efect pe termen lung al consumui de alcool, dar mai bine nu risti.
De baut o bere sigur ca poti, insa nu te forta sa risti altele.

| ancaval a răspuns:

Nu, nu ai voie. Alcoolul CREȘTE tensiunea arterială.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă nu bei de fel, de ce ai bea acum? Stiind ca ai si probleme? E o zi ca oricare alta, sincer...

| LeonovATgates a răspuns:

Ce.

| Sayiumi a răspuns:

Nu dacă îți iubești viața bea un suc sau maxim o jumate de pahar de bere peste cu sus dacă nu te poți abține ia bere fără alcool sau cu gust de lămâie sau băuturi fără alcool asemănătoare băuturilor sau cu foarte foarte puțin alcool însă puțin și diluat cu viața nu te joci

| Antonio_Marius_1986 a răspuns:

Ca betiv de meserie iti spun sa, stai deoparte! Desi am inceput cu concor 2, 5 maxim o pastiluta dupa o bauta crancena, acum servesc cate 3 concor de 5 mg si tot nu se potoleste.Sa nu mai vorbesc de aritmie de care am scapat cu greu.Si eu incerc sa ma feresc cat pot de acest viciu nenorocit.