| cmihai98 a întrebat:

Diferentele dintre cafea si nes, si prin asta vreau sa spun care dintre ele nu creste tensiune arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele o cresc

| Fatamuntilor a răspuns:

Amandoua o cresc, mai ales daca ai probleme cu tensiunea.
Intreaba medicul daa ai voie sa bei cafea.

| SkyPilot a răspuns:

Amandoua o cresc. Nessul are cam 1/3 din cantitateade cafeina din cafea (la o cana).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ambele cresc tensiunea arteriala....nesul mai putin probalil pentru ca, contine mai putina cafea cam 20 si ceva %. Dar nu cred ca este vreo problema daca nu depasesti o cana/zi.Nesul mai contine si alte prostii..cafeaua este mai naturala, dar oricum la cafea trebuie sa mai adaugi tu zahar si lapte, dar nesul deja le are( de aia se numeste 3in1).Pe mine sincer, daca nu beau cafea intr-o zi ma doare capul si nu am chef de nimic..si e cam nasol pentru ca deja devine depenta si incerc sa scap de ea, deci te sfatuiesc sa bei cafea/nes numai cand chiar ai nevoie sau ceva important de facut si nu ai chef. Uite aici mai multe despre cafea solubila(ness) http://nutritionist.info.ro/tag/ness/

| rocket1204 a răspuns:

Mai sanatoasa este cafeaua decat nessul.

| cmihai98 explică:

Ma intereseaza care dintre nes si cafea o creste mai mare?