| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai bine orez cu lapte neindulcit,gris cu lapte neindulcit, fulgi de porumb cu lapte sau ceva mix de fulgi de cereale cu lapte pentru dimineata? Dar piept de pui la gratar sau fiert? Dintre broccoli si pastai ce ziceti? Care sunt cele mai slabe sa zic asa? Va dau valorile la broccoli : Calorii: 34 Grăsimi: 0.4, Carbohidraţi: 6.6, Proteine: 2.8, Fibre: 2.6, Sodiu: 33 si la pastai calorii: 42, Grăsimi: 0, Carbohidraţi: 7, Proteine: 3.3, Fibre: 2.8, Sodiu: 0. Ce inseamna toate astea? E mai bun alimentul cu mai putine calorii sau mai putine grasimi sau mai putin sodiu sau carbohidrati? Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Dimineata trebuie sa fie cea mai bogata masa calorica, dupa amiaza mai redusa, iar seara aproape deloc, seara e bun doar o salata in principiu.
Organismul are nevoie si grasimi, si de carbohidrati, si de proteine, si de fibre dar si de sodiu. El are nevoie de toti nutrientii pentru a se dezvolta corect si a functiona corect, de aceea e bine sa manaci diversificat, adica sa ii poti oferi organismului toate vitaminele si mineralele de care are nevoie zilnic.
http://www.topsanatate.ro/articol/nutrienti-de-baza-19245.html Pe acest site iti explica totul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LaLaura):

Asta e un mit, aparent nu e foarte sanatos sa bagi atat de multe calorii dimineata, cand stomacul e ca un "motor oprit".

| LaLaura a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e un mit, si organismul e super pornit atunci.
Dar nu m-am referit bagi zahar/prajeli si carne grasa in tine, ci calorii sanatoase ( am uitat sa specific asta)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" orez cu lapte neindulcit, gris cu lapte neindulcit, fulgi de porumb cu lapte sau ceva mix de fulgi de cereale cu lapte "- N-as manca nimic de aici daca nu ar fi dulce.
Si de pastai nici nu m-as atinge.