| dinico a întrebat:

Sufar de hipercolesterolemie si am facut si un infarct miocardic. CE dieta pot sa tin pentru a nu ma ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multe fructe si legume fierte sau inabusite. Nimic prajit. Carne mai ales de vita, fiarta sau inabusita, peste slab si, uneori, piept de pui. Un ou pe saptamana fiert tare. fara dulciuri. Cat mai putina paine, inlocuita cu cantitati cat mai mici de mamaliga, orez sau cartofi.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ai un tratament adecvat, sotul meu a luat pentru. a scadea colesterolul Lyphantyl 1 tb seara si a tinut putin regim vreo 2 luni dar a dat jos 7 kg intr-o luna. In orice caz painea o manca numai prajita in prajitor si carne slaba, mai mult de pui si in general mancarea sa fie fara prajeli, rantasuri si eventual la ce folosesti ulei foloseste-l pe cel de masline sau ulei vegetal. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mic dejun ( ora 8-9)

2 felioare de paine – 1) o felie sunca slaba, sau o felie de
cas
2) br. Vaci degresata (telemea vaca,
mozarela, urda, cu o rosie sau ardei
3) o conserva peste in suc propriu,
cu lamaie
4) 2 oua fierte (1 data/saptamana.)
5) lapte 0, 1% cu cicoare

Pranz (13-14)

I. O salata –verde, de varza sau asortata
II. pui fara piele, vita, peste, curcan, : fiert, gratar, la cuptor cu garnitura de legume innabusite, sau orez, sau ceapa innabusita, sau ciuperci

Cina ( 19 )

1. mamaliga cu lapte
2. mamaliga cu br de vaci degresata si iaurt
3. paste (putine) cu sos de rosii simplu
4. salata cu max. 50 gr. sunca, sau branza, sau ton
Se poate lua intre mese o gustare: fructe sau iaurt degresat
Se poate bea apa in timpul mesei.
Se beau 2 l de apa plata (cu lamiae) pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea poti minca zilnic 5-6 samburi de migdale cruzi, neprajiti si daca gasesti (cora, kaufland) curatati de coaja maro. multa lamaie in ceai, apa.